május 1, 2023

Ismerős az a jelenség, hogy van egy masszív középfokú nyelvtudásod, akár nyelvvizsgád is, de úgy érzed, valahogy megrekedtél? Ha angolul/németül/stb. kéne egy állásinterjút megcsinálnod vagy idegen nyelvű egyetemre/kurzusra jelentkeznél, megtorpannál, mert félsz, hogy nem vagy még képes rá? Ha szeretnél átlendülni ezen a holtponton, és valódi felsőfokú, magabiztos nyelvtudást szeretnél szerezni, akkor ez a cikk neked szól.

Emlékszem, még egyetemista koromban éreztem ezt a megrekedést az olasz nyelvvel kapcsolatban és morgolódtam, miért van olyan kevés felsőfokú szintű nyelvtanfolyam. Ami meg van, az mind felsőfokú nyelvvizsgára készített elő. Nekem meg nem vizsga kellett, hanem nyelvtudás. Szerettem volna olyan magabiztosan és jól tudni olaszul is, hogy akár dolgozhassak is a nyelvvel. Akkor még nem tudtam, hogy ez nem úgy működik, hogy elvégzek egy bizonyos tanfolyamot, akkor garantáltan felsőfokú szintre kerülök. Ez nem olyan, mint egy automata, hogy bedobok egy érmét, az meg kiadja a kész terméket, nekem meg csak annyi a dolgom, hogy megkeressem a megfelelő automatát. A felsőfokú szintig vezető utat bizony magamnak kellett aktívan végigjárnom. Persze a segítség jól jön (akár tanár formájában), de nem a tanártól kell várni a megoldást.

Lássuk tehát, hogy mit tehetsz, ha ki akarsz kerülni a középfokú gödörből.

1.Először is tudd, hogy mi a célod

Tudd, hogy miért akarsz felsőfokú szinten tudni egy adott nyelvet. Fontos, hogy minél pontosabban meg tudd fogalmazni, hogy mit akarsz elérni. Fordítani szeretnél? Külföldön akarsz továbbtanulni, munkát vállalni? Angol nyelvű egyetemi képzésben akarsz részt venni? Külföldi üzleti partnerekkel kell tárgyalnod? Azért fontos, hogy tudd, mi a célod mert 1. csak akkor tudsz határozott lépésekkel haladni a célod felé, ha tudod, merre kell menned (és nem egy helyben vagy körbe-körbe totyorogsz), 2. ha hullámvölgyben érzed magad, elég felelevenítened az eredeti célt,  hogy miért is kezdtél bele, így aztán motiválni tudod magad és könnyebben tovább tudsz mozdulni.

2. Olvass sokat az adott nyelven.

Minél többet olvasol, annál több szó, kifejezés, nyelvtani szerkezet, stb. áramlik be az agyadba. Nem kell ezeket kiszótáraznod, a nyelvtannak sem kell feltétlen egy tankönyvben utánanézned. Csak olvass. Pont azt éred el ezzel, amit kisgyerek korodban, amikor mesekönyveket olvastál/olvastak neked az anyanyelveden. Anélkül, hogy tisztában lettél volna a melléknévi igenév fogalmával, már négy évesen tökéletesen használtad. Mert annyit hallottad megfelelő szövegkörnyezetben, hogy az agyad automatikusan értelmezte.

3. Nézz sok filmet/híreket/sorozatot, stb az adott nyelven

Az ok ugyanaz, mint az olvasásnál, megturbózva azzal, hogy itt a kiejtésedet is tökéletesítheted. A filmnézéses nyelvtanulásról itt olvashatsz bővebben.

4. Beszélj, beszélj, beszélj

Az olvasás és a filmek nézése is passzív, befogadó folyamat. Ahhoz, hogy aktívan tudd használni őket, aktívan is kell gyakorolnod. Tudom, hogy ehhez ki kell lépned a komfortzónádból, de ott lehet csak igazán fejlődni. És hogy kivel beszélj? Az internetnek hála már léteznek olyan oldalak, ahol anyanyelvi emberekkel tudsz skype-olni a világ minden tájáról. Ezek a szolgáltatások abszolút leinformálhatóak, biztonságosak és általában ingyenesek. Egy pár példa: …………Szóval a lehetőség adott, egyedül a saját korlátaidat (“jaj, de ciki, nem fognak megérteni, miről beszéljek vadidegenekkel, stbkell ledöntened.

5. Tökéletesítsd a kiejtésed

Vannak nyelvek (ilyen az angol is), amelyek esetében mást írnak és mást ejtenek ki, ezért nagyon fontos, hogy helyes legyen a kiejtésed. Meg egyébként is, minden nyelvnek megvan a maga hanglejtése, sajátosságai, amelyek nélkül nagyon nehéz megérteni a másik beszédét illetve jól megértetned magad.

6. Oké, egy kis nyelvtan is megengedett

Ha a nyelv az ember, akkor a nyelvtan a csontváz. Tartást ad az egésznek, de önmagában mit sem ér. Azért tanulj nyelvtant, hogy értsd, miért úgy mondanak valamit, ahogy. Aztán meg te is tudd tudatosan használni. Ha olvasol valamit, ami nem világos, ha sokadszorra előkerül egy fura szerkezet, nézz utána, mi lehet az. És ha megértetted, utána használd is aktívan! Akkor épül be készségszinten a tudásodba, ha használod is. Akár beszélgetésekben akár ha írásban.

7. Írj az adott nyelven

A legnagyobb tanulási ugrást a felnőtt tanítványaim akkor érték el, amikor egyszer csak angolul kellett a munkahelyükön jelentéseket írniuk vagy tárgyalniuk. Ez aztán az igazi mély víz. Először vért izzadtak, de miután túlélték az első megpróbáltatásokat, és aztán egyre többet és többet kellett angolul írniuk egészen jól belejöttek. Ha neked nincs ilyen mélyvíz, keress egyet és lökd bele magad. Például a —-ba. Ezen az oldalon is anyanyelvi tanulópartnereket találhatsz magadnak. Ha megírsz egy szöveget, ők kijavítják és visszaküldik. Ha új kifejezést, nyelvtani szerkezetet tanultál, azt itt süsd el. Ha jól használtad, örülj, mert tényleg megtanultad. Ha nem, legalább kiderül, utána tudsz járni, mi nem világos, újra kipróbálod, használod, és előbb utóbb megtanulod. Tudom-tudom, megint kikerültél a komfortzónádból, de legalább határozottan haladsz a célod felé!

8. Tarts főpróbát

Az a tapasztalatom, hogy a magyar diákok (a felnőttek is!) hajlamosak alul értékelni magukat. Sokszor láttam azt tanárként, hogy a diákom már kész lenne egy megpróbáltatásra, de ő -önbizalom híján- nem mert éles helyzetbe belemenni. Pedig az nagyot lök ám az ember tudásán! Hogy mire gondolok? Iratkozz be egy az adott nyelven zajló tanfolyamra (itt tudsz válogatni: ), jelentkezz a munkahelyeden olyan feladatra, ami magába foglalja az idegen nyelvet, pályázz mesével, sztorival, valamilyen szöveggel olyan weboldalakon, ami az általad tanult nyelven íródik, stb. Találd meg a módját, hogy valódi élethelyzetben is használnod kelljen a nyelvet! Igen, lehet, hogy hibázni fogsz, de a hibákból rengeteget lehet tanulni!

9. Találd meg a stílust

Az már valóban felsőfokú szint, ha egy szöveget több stílusban is el tudsz mondani. Sokszor nehéz megérezni, milyen árnyalatbeli különbségek vannak egy-egy kifejezésben, szóban. Pedig nem mindegy, hogy milyen erős, vagy milyen hangulatú szavakat használsz. Mondok egy példát. Tegyél magad elé egy képet, és meséld el pár mondatban, mit látsz rajta, mi jut róla eszedbe. Először úgy, mintha egy haverodnak mesélnél. Aztán úgy, mintha a főnöködnek. Aztán úgy, mintha színházban lennél, irodalmian, minél szebben. Vagy egy másik példa: írj levelet egy adott témában, mondjuk síeléshez szállást foglalsz. Először teljesen egyszerűen (ez a középfokú szint), majd minél hivatalosabban, részletesebben, szebb, pontosabb kifejezésekkel (ez van a középfokú szint felett). Ez utóbbi példát élesben is gyakorolhatod.

10. Folyamatosan gyarapítsd a tudásodat

Találj mindig alkalmat arra, hogy új kifejezéseket tanulj ill. hogy az újonnan tanultakat alkalmazd. Egy nagyon egyszerűnek tűnő, de nehéz gyakorlatot mutatok ehhez: Kapcsold be a tévét, de vedd le a hangot. Amit épp látsz (legyen az hírek, sorozat vagy épp reklám), kommentáld. Meséld el, mit látsz, mintha egy vak embernek mesélnéd, mi történik a képernyőn. Az elején még lépést tartani is nehéz lesz a látottakkal, de ha aztán emelni akarod a nehézségi szintet, próbálj meg minél szebb, komplettebb kifejezéseket használni. Ha eszedbe jut egy-egy nagyon frappáns kifejezés, amit nem tudsz az adott nyelven, azt firkantsd le magyarul egy cetlire, és majd nézz utána. Ugyanezt a módszert tévé helyett az utcán is tudod alkalmazni. Amikor ülsz a BKV-n, magadban mondogasd, mi történik körülötted, mit látsz. Ezzel a módszerrel még időt is spórolsz, mert holtidőt használsz fel a tanuláshoz.

 

De az a legfontosabb, hogy higgy magadban. Hidd el, hogy el tudod érni a kitűzött célt és tegyél is meg érte mindent. A sült galamb nem repül a szádba, de folyamatos odafigyeléssel megsütheted magadnak a galambot! 🙂

Ez is érdekelhet

A figyelem megerősítése

A figyelem megerősítése

Ülsz a könyv fölött és már ötödször olvasod azt, ami előtted van, de nem fogod fel az értelmét. Mindannyian ismerjük ezt az érzést. Gyerek, felnőtt egyaránt. Ez egy teljesen természetes jelenség, nincs is vele semmi gond. Egészen addig, amíg nem ez lesz a rendszeres...