május 1, 2023

Ugye volt már olyan, hogy véletlenül egy nagyon érdekes vagy hasznos videóba botlottál, olyanba, ami épp ahhoz illik, amit a suliban tanulsz. Vagy amiből épp kiselőadást kell tartanod, vagy amiből vizsgázol, ami épp foglalkoztat, stb. Milyen jó lenne, ha ezek a kisfilmek nem csak véletlenszerűen pottyannának az öledbe, hanem valahol össze lennének gyűjtve, kategóriákba lennének rendezve. Tádááám, ez az oldal létezik. Kattints a Tovább gombra, és nézd meg mi az.

 

Mutattam már be nektek magyar oktatóportált, ahol az egyes tantárgyakhoz rövid videókat készítettek, amelyek segítségével könnyebben, jobban, látványosabban, stb. lehet megtanulni a tananyagot. Szerintem ez szuper dolog, de persze nem magyar találmány. És mi van akkor, ha egy több százszor nagyobb piacon használják ugyanezt a módszert (nevezetesen az USA-ban)? Igen, több százszor annyi videó. Pontosabban a feltöltött kisfilmek száma ötvenezer körül jár. Mind ingyenes, kategóriákba rendezett, kereshető, színes-szagos, ami csak kell egy diáknak (meg tanárnak).

Szóval a kifogás már nem lehet a tartalom hiánya, most már “csak” annyit kell megtenned, hogy nekiállsz, és – ha kell önállóan – elkezdesz érdeklődni, utánanézni, tanulni, fejlődni.

(Ja, meg megtanulni angolul, mert ha eddig nem lett volna világos a számodra, a világ csordultig tele van hasznos és értékes információkkal, de azoknak csak icipici töredéke érhető el magyarul. Ha viszont megtanulsz angolul, nem egy ajtó, hanem egy hatalmas kétszárnyú kapu nyílik meg számodra.)

Szóval ez a weboldal a WatchKnowLearn. Mivel amúgy is nagyon érdekes, és már csak kíváncsiságból is simán el lehet rajta böngészgetni pár órát, nem hiszem, hogy nagyon nehéz lesz rávenned magad, hogy kiegészítésként használd a tanuláshoz.

ingyenes videós oktatóportál

És akkor lássuk az adatokat:

  • A célközönség a 3-18 éves kor közti diákok (a videók korosztály szerint is kereshetők)
  • A szokásos témakörök mellett (történelem, földrajz, matek, természettudományok, nyelvek, stb.) vannak fent videók filozófia, vallás, egészség, hobbi, kézműveskedés témakörökben is illetve
  • emellett szülőknek és tanároknak is olyan témákban, hogy hogyan tudják segíteni a  gyerekeket a tanulásban
  • Egy-egy témakör számos al-témára bontható, szóval a rendszer nagyon átlátható, gazdag és logikusan felépített. Magyar vonatkozású történelmi kisfilnekből például nem is egyet találtam. Ami ahhoz képest, hogy az oldal amerikai nem semmi.
  • Vannak pár perces videók is, de hosszabb, jobban elmélyülő kisfilmek is.
  • A filmek több forrásból származnak, kezdve az amerikai egyetemek saját filmjeitől, a National Gepgraphic videóin keresztül, tematikus blogok videóin át egészen a Science Channel-ig. Szóval a felhozatal nagyon színes.
  • Az oldal angolul, spanyolul és kínaiul érhető el.
  • A videók értékelést is kapnak (5 csillag a legjobb), és ezek az értékek elég megbízhatóak. Szóval, ha öt csillagot látsz egy videó mellett, nézz bele!
  • Létrehozhatsz az oldalon egy saját “osztályt” is, ami kb. annyit jelent, mintha csinálnál egy kedvencek mappát, ahova elmented a téged érdeklő videókat. (Ez a szolgáltatás nagyon hasznos a tanároknak is, mert kifejezetten olyan jellemzői vannak, amivel órán, diákokkal lehet használni.)

Ha a világra érdeklődő, nyitott és kíváncsi embernek tartod magad, feltétlen keresd föl a WatchKnowLearn-t és/vagy csatlakozz a Facebook oldalukhoz.

Ez is érdekelhet