május 1, 2023

Most, hogy már lezajlottak a középiskolákba az írásbeli felvételik, teljes gőzzel lehet készülni a szóbeli vizsgákra. Azon túl, hogy az adott tantárgyból jó alaposan felkészülsz, érdemes pár dologra odafigyelni még. Nyilván az a legfontosabb, hogy mit mondasz majd, de sokat lehet azért tenni, hogy a lehető legjobb formádat mutasd meg abban a pár percben, amíg a felvételiztető bizottság előtt állsz. Jó lenne, ha tényleg a tudásod legjavát tudnád mutatni, ha jó benyomást keltenél és végül is jó élményként maradjna meg benned a felvételi. Ehhez találsz most itt segítséget.

A vizsga előtt

  • Ne hagyd az utolsó pillanatra a felkészülést! Ha a vizsga előtt akarsz mindent egyszerre a fejedbe tömni, akkor könnyen pánikba eshetsz, hogy nincs időd semmire. Ilyen lelkiállapotban még az sem fog az eszedbe jutni, amit egyébként tudsz. Szóval tervezd meg jól az idődet és hagyj magadnak elegendő időt a felkészülésre, ismétlésre és a gyakorlásra is.

 

  • Közvetlenül a vizsga előtti nap már ne tanulj! Ilyenkor az a legfontosabb, hogy jó formába hozd magad, pihenj, töltekezz, és – ami nagyon fontos – feküdj le időben! Egy jó kiadós alvás nagyon meg tudja dobni az ember teljesítőképességét.

 

  • A vizsga napján feltétlenül reggelizz! Lehetőleg ne olyan cukros dolgot, amitől hirtelen jóllakottnak érzed magad (pl. kakaós csiga), de mire beérsz a vizsgára, már elmúlik a hatása és épp akkora megy ki belőled az energia, amikor pedig szükséged lenne rá. Egyél inkább tojást vagy pirítóst zöldséggel, egy pohár gyümölcslevet, valamilyen gyümölcsöt vagy joghurtot, müzlit. Még egyébként ha nem is szoktál reggelizni, akkor is vigyél magaddal valami ennivalót, mert ha a vizsgán leesik a vércukor szinted, nem fogsz tudni jól teljesíteni. Butaság lenne, ha ilyenen buknál el.

 

  • Érkezz időben a vizsgára! Bármi közbejöhet, egy dugó, nem jön a busz, lerobban az autó, stb. Inkább korábban érkezz negyed órával de nyugodt legyél, mintsem amiatt legyél ideges, hogy egyáltalán beérsz-e időben.

 

A vizsga napján

  • Amikor belépsz a vizsgaterembe, mindig hangosan és határozottan köszönj! Nem izgulhatsz annyira, hogy ezt elfelejted. Mivel az első benyomás nagyon fontos (tudattalanul sok döntést ezek alapján hozunk meg) érdemes mosolyognod. A mosoly jó nyitó kép egy emberről.

 

  • Próbálj szemkontaktust keresni a vizsgáztatókkal! Teljesen természetes, hogy ha zavarban vagy, vagy egy kérdésen elgondolkodva elkalandozik a tekinteted, de ha határozottan a másik szemébe nézel, azzal önbizalmat és magabiztosságot sugárzol. 

 

  • Akkor és oda ülj le, ahova mondják! Bár izgulsz, próbálj meg ne feszengeni a széken, de ne is “folyj el”, egyenes háttal, nyugodtan ülj!

 

  • Próbálj meg szimpatizálni a vizsgáztatóval! Nyilván, neki az a dolga, hogy a te tudásodat felmérje, de ő is ember. Ha szimpatikusnak találod őt, természetesebben tudsz vele beszélni, könnyebben jön a mosoly az arcodra és a szemkontaktust is jobban tudod tartani. Ezek az apró mozzanatok fontosak a vizsgáztató számára a döntéshozatalakor.

 

  • Ne próbálj meg úgy viselkedni, amit szerinted elvárnak tőled! Minél inkább önmagadat adod, annál egyértelműbb és őszintébb lesz a kép rólad. Ha hamisan viselkedsz, ha szerepet játszol, azt észre lehet venni és az nem vet rád jó fényt. Add annyira önmagadat,a mennyire csak tudod! Persze, az önmagad jobbik arcát 🙂

 

  • Legyél figyelmes! Arra koncentrálj, mit kérdeznek, kérnek tőled, hogy ne legyen félreértés és ne kelljen visszakérdezned. Persze, ha valami nem egyértelmű számodra, nyugodtan megkérdezheted, hogy “Jól értettem, hogy erre és erre kíváncsiak?”  

 

  • A felvételi beszélgetés nem arról szól, hogy te passzívan várod a kérdéseket, sokkal inkább úgy képzeld el, hogy ez egy kölcsönös beszélgetés, ami alapján a tanár számára kiderül, mennyi és milyen tudásod van egy témában.

 

  • Ha van előre kiadott tételsor, ne az előre bemagolt válaszokat mond, mint egy papagáj, legyél természetes és spontán! A kidolgozott tételek csak iránymutatóak legyenek egy kötetlen beszélgetéshez.

 

  • Nem jó, ha csak rövid “igen” vagy “nem” válaszokat mondasz, mindig indokold meg, miért gondold úgy. “Igen, mert szerintem…” vagy “Nem, én úgy gondolom…”

 

  • Ha a régi iskoládról, a leendő iskoládról, a tanáraidról vagy akár csak önmagadról kérdeznek, ne legyél negatív! Soha nem mutat jó képet, ha szidsz vagy negatívan nyilatkozol valakiről vagy valamiről, még ha jogos is lenne a kritika. Itt most érdemes pozitív képet kell mutatnod magadról, amibe az is beletartozik, hogy pozitív gondolkodásmódot mutatsz.

 

  • lelkesedés ragadós és jó benyomást tesz, ezért ha olyan dologról kérdeznek, ami neked fontos vagy érdekes, nyugodtan lelkesedj látványosan, de persze a túlzó gesztikulálástól, mutogatástól próbálj meg tartózkodni.

 

  • A vizsgának akkor van vége, amikor a tanár úgy dönt, ezért ne te próbáld meg rövidre zárni a beszélgetést

 

  • Távozáskor szintén hangosan és határozottan köszönj és ne feledd a szemkontaktust!

 

A vizsga után

Fontos, hogy átgondold, mit csináltál jól és mit rosszul. Ha követtél el hibákat (mindannyian követünk el!!) vagy úgy gondolod, jobban is tudtál volna teljesíteni,  vond le a következtetéseket magadnak! Így legközelebb már ugyanazokat a hibákat nem követed el, így leszel egyre tapasztaltabb és magabiztosabb. Ha viszont jól teljesítettél, legyél joggal büszke magadra, hagyd, hogy átjárjon az a jó érzés, hogy te minden tőled telhetőt megtettél és ennek meg is van az eredménye. Ne hibáztass másokat vagy a körülményeket, de ne is kicsinyítsd le a saját teljesítményedet! Így fogod tisztán és reálisan látni magadat, az erősségeidet és a gyengeségeidet, így fogod tudni, hogy melyek azok a területek, ahol még fejlődnöd kell.

Sok sikert a vizsgákhoz! Vagy azt is mondhatnám, nagy kalappal…

Ez is érdekelhet

Jótanácsok a középiskolai felvételihez

Jótanácsok a középiskolai felvételihez

  Amikor már annyira közeleg a felvételi napja, hogy tényleg a célegyenesben érnek a diákok, akkor már nem a tényleges felkészülésre kell koncentrálni. A matek és magyar feladatsorokat az elmúlt hónapokban gyűrték a gyerekek, és remélhetőleg elég jó rutint...

Hogyan kezeld a vizsgapánikot?

Hogyan kezeld a vizsgapánikot?

Előtted a papír, rajta a kérdések. A füledben hallod a saját szívverésed. Valaki zörög a hátad mögött. A tanár szigorú tekintettel sétál a teremben. Egyre jobban pánikba esel, már az sem jut eszedbe, amit pedig eddig teljesen egyértelműen tudtál. Sokan így élnek meg...