május 1, 2023

Ha belenézel egy olyan diák füzetébe, aki jól teljesít az iskolában, elég valószínű, hogy jól áttekinthető és világos jegyzeteket találsz benne. Valószínűleg, ő már rájött, milyen sokat segít a tanulásban, ha hatékonyan használható jegyzeteket készít. Te is megtanulhatod ám, hogyan készíts ilyeneket, csak kövesd az alábbi útmutatást.

Fontos, hogy először elolvasd a a tankönyvedben azokat a részeket, amiket ki akarsz jegyzetelni. Olvasd át többször, firkálhatsz is a szöveg mellé. Az a lényeg, hogy ne az első olvasás alkalmával akard rögtön kijegyzetelni a szöveget.

És most lássuk, mi az a 15 lépés, ami a segítségedre lesz.

Amiket érdemes beszerezned

 

1.  Legyen kéznél három színes toll

Egy kék, egy fekete és egy bármilyen harmadik színű. Emellett használhatsz színes jelölő cetliket, post-it-eket, wasi tape-et, stb. De ezek csak opcionálisak, három egyszerű tollal már teljesen jó jegyzeteket tudsz készíteni. Mindig feketével vagy kékkel írj, a harmadik színt pedig kiemelésekre, aláhúzásokra, bekeretezésre, stb. használd!

2. A4-es lapot vagy füzetet használj!

Jegyzeteléshez ennél kisebb füzet nem jó, legalább ekkora felület kell, hogy átláthatóan és minden fontos dolgot magába foglalva tudj írni. Lehetőleg sima füzetet (ne vonalasat) használj!

Maga a jegyzetelés

 

3.  Ha kapsz is kiosztott lapokat az előadás anyagáról, ne azokat használd!

Ha a saját szavaiddal fogalmazod meg a tanulandót, már azzal sokat tettél, hogy az agyadba vésd.

4. Mindig írd föl a lapra a dátumot, a tantárgyat és az anyag címét!

Ezeket az infókat a lap mindig ugyanazon részére írd (pl. jobb felső sarok), hogy könnyen vissza tudd majd keresni. Nagyon egyszerű szabálynak tűnik, mégis sokan kihagyják (aztán a sok papírkupacban órákig tart megtalálni valamit).

5. Ugyanazokat a címeket, alcímeket használd, ami a tankönyvben is van!

Így sokkal könnyebben követhető lesz, hol tartasz, gyorsabban és könnyebben tudsz váltani a könyv és a jegyzeted között illetve biztosabban és világosabban marad meg a fejedben is az anyag. Viszont fontos, hogy az egyes részeket a saját szavaiddal foglald össze a(z al)cím alatt (lásd 8. pont). Ne az legyen a cél, hogy egy fejezet egy lapra kiférjen, hagyjál bőven helyet magadnak. A későbbiekben (pl összefoglaláskor) lehet, hogy még kiegészítenéd a jegyzeteidet.

6. Mindig írd le, hogy a könyv hányadik oldaláról jegyzeteltél!

Ha esetleg másik könyvből, kiegészítő anyagból írtál, azt is firkantsd le.

7. Legalább két színt használj (de ha akarod, akár többet is)!

A színek vezetik az ember szemét. Logikusan és következetesen használd őket: egy szín legyen a fejezet cím, alcím, egy másik a kérdések, egy harmadik a definíciók, stb. Keretezz be, húzz alá, írd át, ahogy a te szemednek jól esik. A szöveg maga mindig fekete vagy kék legyen, az extra szín(ek) pedig jól látható(ak) és ne legyen(ek) foszforeszkáló(ak).

8. A tankönyv szövegét mindig a saját szavaiddal foglald össze!

Ez az egyik legfontosabb része a jegyzetelésnek. Amit feltétlen vegyél be: kulcsszavak, fontos mondatrészek, definíciók, ábrák és olyan emlékeztető szavak (mnemonika), ami segít megjegyezni egy-egy dolgot. Figyelj rá, hogy úgy írj, amit a későbbiekben könnyen el tudsz olvasni, ne kelljen azért lelassítanod majd a tanulás folyamatát, mert nem tudod kivenni, mit is írtál a jegyzetbe.

forrás: pinterest

 

9. Az ábrákat mindig nagyban rajzold!

Legyen elég hely, hogy könnyen átlásd és ha kell, a későbbiekben még ki tudd egészíteni. Mindig írd mellé azt is, mit mutat az ábra! Amikor rajzolod, annyira egyértelműnek tűnik, de ha hetekkel később visszalapozol ide, már nem biztos, hogy tudod mit jelent, hacsak nincs alá írva, miről szól a rajz. Arra is figyelj, hogy az ábra legyen annyira egyszerű, hogy vizsgán is könnyen és gyorsan fel tudd rajzolni. Nem az a lényeg, hogy tökéletes legyen, hanem, hogy informatív és egyértelmű.

10. Használj “vizsganyelvet”!

Bár nagyon fontos, hogy a tanult dolgokat a saját szavaiddal írd le, mert így tudod ellenőrizni magadat, hogy valóban érted-e, miről van szó, érdemes bizonyos dolgokat “hivatalosan” megtanulni. Például egy definícióban azokat a szakszavakat használd, amit a könyv is ír, mert ha mondjuk ez lesz egy vizsgakérdés, akkor minél szabatosabban, pontosabban, és szakszerűbben kell tudnod megadnod a választ (gondolj csak egy kémia vagy fizika órára, ahol fontos a definíció pontos ismerete). A tankönyvek végén szokott szerepelni kifejezések vagy definíciók gyűjteménye, ez jó kiindulási pont.

11. Hagyj elég helyet szabadon a jegyzeteidben!

Ne spórolj a papírral! Ne az legyen a célod, hogy minél kevesebb lapra elférjen a jegyzeted, mert így könnyen zsúfolttá és átláthatatlanná válik. A szellős jegyzet sokkal könnyebben olvasható és megjegyzehető. Hagyj ki helyet az egyes fejezetek között, hagyj üresen helyet margó gyanánt is.  Ha később visszatérsz a jegyzeteidhez, így lesz helyed azokat kiegészíteni extra információkkal (lásd 13. lépés).

Tanulás a jegyzetekből

 

12. Gyakran olvasd át a jegyzeteidet!

Minél gyakrabban foglalkozol velük, annál jobban megmarad az anyag a fejedben. Például óra előtt átfuthatod az előző óra vagy órák jegyzeteit, ami nem tart tovább pár percnél, mégis képbe kerülsz, hogy épp hol tartotok, mit tanultok. Ha új információ jön föl az órán, így rögtön tudod, hova írd föl, hogyan egészítsd ki a jegyzetedet (ezért fontos a sok szabad hely,a mit kihagysz).

13. Ha dolgozatot írtok, és a tanár úgy adja a vissza a papírodat, hogy azon van valamilyen megjegyzés, azt is érdemes hozzáírnod a jegyzeteidhez.

Ugyanígy igaz ez a szóbeli felelések visszajelzésire is, sőt, ha másoknak mond valami hasznosat a tanár, azt is beveheted a saját jegyzeteidbe.

14. Ha másoknak szüksége van a jegyzeteidre, legyél rá büszke, hogy meg tudod osztani velük, mert világos, érthető és egyértelmű jegyzeteket készítesz.

Neked is jól fog esni, ha fordított esetben jó jegyzeteket kapsz másoktól. Bár a tanulás nagy része akkor zajlik, mialatt elkészíted a jegyzetet, alakulhat úgy az élet, hogy nem tudsz valami miatt jegyzeteket készíteni (betegség, utazás, stb.), ilyenkor nagyon jól jön egy ilyen segítség.

15. Készíts másolatot a jegyzetedből (akár ki is nagyíthatod) és rakd ki a faladra!

Így sokszor ráesik a tekinteted és sokkal jobban rögzül. Főleg a vizsgák közeledtével érdemes kitapétáznod így a szobádat.

 

A YouTube-on többszáz videót láthatsz arról, hogyan néz ki egy jó jegyzet, de kérlek, ne bátortalanodj el, ha azt látod, mások milyen gyöngybetűkkel, már-már művészi szinten készítik a jegyzeteiket. Nyilván azt teszik ki a videómegosztókra, ami valami miatt kimagasló a többi közül, de neked nem ez a célod! Ne a tökéletesre törekedj, hanem a világosra és áttekinthetőre!

Mutatok nektek egy példát a jegyzetelésre, de ne felejtsd el, mindenkinek más és más a stílusa. Ez legyen csak kiinduló pont:

 

(A cikk elkészítéséhez James Kennedy cikkét használtam fel.)

Ez is érdekelhet

Matat, firkál, gyűröget – hát hogy tud így figyelni?!

Matat, firkál, gyűröget – hát hogy tud így figyelni?!

Akár szülőként, akár tanárként sokszor láthatjuk, hogy amikor a gyereknek a tanulásra kéne figyelnie, helyette valamit matat a kezével: papírgalacsinokat készít, firkálgat, egy tollat piszkál és sorolhatnám. Az a helyzet, hogy ezt nem a tanulás helyett, hanem közben...