május 1, 2023

Abban szerintem mindannyian egyetértünk, hogy az iskola sok stressznek a forrása. Dolgozatok, felelések, negatív tanárok, néha az osztálytársak piszkálódásai, felvételire készülés, vizsgák, stb. sajnos nagyon úgy tűnik, ez a felállás a közeljövőben nem fog megváltozni, ezért érdemes különböző feszültség levezető technikákkal felvértezni magadat. Ehhez kapsz segítséget ebben a cikkben.

Nem a Szent Grált fogom átnyújtani nektek, mert hogy nincs is ilyen. Nincs mindent megoldó tabletta, amit ha beveszel, minden problémád megoldódik. Viszont az alábbi technikák tényleg segítenek , ha valóban használod őket. És nem csak egyszer vagy kétszer csinálod, hanem rendszeresen, hosszú távon. De pár hét elteltével már érezhető a hatásuk, és mivel semmi veszítenivalód nincs, egy próbát megér, nem?

Egészséges ételek

Lehet, hogy a könyöködön jön már ki, hogy a felnőttek megmondják mit egyél és mit ne egyél, de az a helyzet, hogy tényleg az vagy, amit megeszel. Ha üres kalóriákat, csokit, péksüteményeket, üdítőket fogyasztasz, az finom (tényleg az!), de semmilyen értékes tápanyagot nem adsz velük a testednek és az agyadnak. Amikor a fiam úgy jön haza a suliból, hogy feszült és ideges, tudom, hogy  nem evett eleget vagy jót, és így “kiabál” a teste, hogy kapjon már üzemanyagot. Ilyenkor eszik valami táplálót, és teljesen megváltozik számára a világ.

Mit egyél? Sok gyümölcsöt (akár turmixként), müzlit (nem a bolti agyoncukrozottat, hanem vagy házi készítésűt vagy bioboltban kaphatót), halat, tejtermékeket, zöldségeket (pl. húsok mellé köretként próbálj ki minél több félét). Ha pedig nasizhatnékod van, egyél olajos magvakat, diót, mogyorót, kesudiót, mandulát, mazsolát.

Mozgás

Megint egy elcsépelt dolog, de szintén sokat segít. Amikor érzed, hogy tele vagy feszültséggel, jó ha ki tudod mozogni magadból. Nem kell feltétlenül profi sportra gondolni, egy kis futás, bicajozás, kutyasétáltatás, aerobik, foci, bármi, ami segít, hogy jól lefáradj. Üsd ki magadból egy box zsákon, izzad ki magadból egy edzőteremben! Egyébként a mozgás abban is segít, hogy olyankor kikapcsolsz, megpihen az agyad, és utána friss gondolatokkal tudsz tanulni.

Extra tipp: próbáld ki a jógát! Lehet, hogy kívülről könnyűnek tűnik, de garantálom, hogy nem az (tapasztalatból tudom). Már rengeteg online kurzust vagy youtube videót találhatsz, ki sem kell lépned otthonról.

Meditálás

Na nem arra gondolok, hogy menj el jóginak vagy remetének, de nem is gondolnád, milyen nehéz tíz percig úgy ülni, hogy nem csinálsz semmit, nem gondolsz semmire. Tíz perc, próbáld ki! De akkor nincs net, youtube, chat, telefon, tévé, semmi. Semmire ne gondolj és kiürül belőled a sok felgyülemlett feszültség. Ne higgy nekem, inkább próbáld ki! Itt elolvashatod, pontosan hogyan is csináld.

Az igazán nagy áttörést a jó légzéstechnika hozza majd meg, erről is sok jó infót találsz, ha beütöd a keresőbe. 

Pihenés

Gondolom, erre nem kell nagyon rábeszélni senkit. Kikapcsolódás alatt nem csak azt értem, hogy az otthoni tanulás közben is tarts szüneteket (a pomodoro technika jól segít ebben), de azt is, hogy legyen néha olyan hétvége vagy szünet, amikor kiszállsz a napi mókuskerékből, és mondjuk elmentek kirándulni egy egész napra. Vagy valami kedvenc hobbidba beleásod magad. Ez lehetőleg ne passzív képernyő nézés legyen, hanem bármilyen alkotó tevékenység. A pihenés az, amikor feltöltöd az elemeidet, hogy aztán bírd a sulit, a stresszt, a tanulást.

Alvás

Én is voltam kamasz, tudom, hogy akkor az ember egyszerűen nem álmos este, és alig bír életet verni magába reggel. Sajnos az iskola nem igazodik ehhez a bioritmushoz. Viszont az elegendő alvás az egyik legfontosabb dolog, hogy bírd a terhelést. Ha belegondolsz, egy nap rengeteg időd elmegy azzal, hogy a virtuális térben vagy, igazán megéri egy kicsit lerövidíteni ezt, hogy többet tudj aludni. Aki kialvatlan, az nem tud jól teljesíteni, nem tudja azt kihozni magából, ami pedig benne rejtőzik.

Akár már egy délutáni húsz perces szunyókálás is megdobja a teljesítőképességedet.

Lásd a dolgok pozitív oldalát!

Van egy rossz tanárod? Igen, előfordul az ilyen. De pár év után elválnak útjaitok, és soha többé nem kell vele találkoznod. Nehezen megy valamelyik tantárgy? Ahelyett, hogy keseregnél ezen, nézz utána, hogyan tudnál segíteni magadon (magántanár, segítő oldalak az interneten, valamelyik osztálytársad). Rossz jegyet kaptál? Próbálj meg tanulni a hibáidból és legközelebb többet, jobban felkészülni a dolgozatra. Nem egy jegyen múlik a sorsod, de sokat tanulhatsz az ilyen estekből. A mások hibáztatása soha nem vezet semmi jóra.

Egy klasszikus, hogy jobb kedved legyen:

https://www.youtube.com/watch?v=WlBiLNN1NhQ

Nevess sokat!

Vizsgálatok sora bizonyítja, hogy a nevetéssel olyan hormonok szabadulnak föl a testben, amelyek segítik a közérzet javulását. Egy jó baráti társasági összejövetel, egy vicces film, hülyéskedés a tesókkal – nem kell nagy dolgokra gondolni. Ne felejtsd el, milyen gyereknek lenni és úgy nevetni, mintha semmi más nem lenne a világon.

 

Persze, nem mindig lehet egy jó nevetéssel megoldani a problémákat. Vannak olyan helyzetek, amikor már olyan szintű stressz ér az iskolában, amit nem tudsz egyedül kezelni. Ilyenkor ne szégyellj segítséget kérni! Biztosan van olyan felnőtt a környezetedben, aki szívesen meghallgat. Egy jó fej tanár, egy nagy testvér, egy szülő, rokon, bárki, akiben megbízol. Lehet, hogy már annyi is elég, hogy jól kibeszéled magad, de ha valóban komoly bajról van szó, akkor a felnőtt tudni fogja, hova forduljatok segítségért.

Bár az iskolai élet sok stresszel jár, érdemes lenne úgy megélni az iskolai éveidet, hogy ne szorongj a megfelelési kényszertől, ne izgulj azon, a többiek mit gondolnak rólad, ne nyomasszon, hogy nézel ki, hanem élvezd ezt az időszakot, amennyire csak lehet! Az világ túl színes és érdekes ahhoz, hogy a stresszel legyél elfoglalva ahelyett, hogy felfedeznéd a világot!

Ez is érdekelhet

Jótanácsok a középiskolai felvételihez

Jótanácsok a középiskolai felvételihez

  Amikor már annyira közeleg a felvételi napja, hogy tényleg a célegyenesben érnek a diákok, akkor már nem a tényleges felkészülésre kell koncentrálni. A matek és magyar feladatsorokat az elmúlt hónapokban gyűrték a gyerekek, és remélhetőleg elég jó rutint...