május 1, 2023

Az egyik leggyakoribb probléma, kifogás (?) az szokott lenni, hogy nincs elég időm tanulni. Jó lenne, letenni a nyelvvizsgát/jobban ráhajtani a felvételire/jobban tanulni, stb. de nincs rá elég időm. Pedig mindenkinek ugyanúgy 24 óra áll rendelkezésére. Mégis, van, aki sokkal hatékonyabban tudja ezt az időt kihasználni. De hogyan? Ehhez próbálok most segítséget nyújtani.

1. Először is, fontos, hogy meg tudd fogalmazni a céljaidat. Ha tudod, mit szeretnél elérni, ha tudod, hogy neked miért lesz jó, ha a kitűzött célt eléred, akkor sokkal motiváltabb leszel. Ha a cél lebeg a szemed előtt, akkor könnyebben tudsz tanulni még akkor is, ha nincs túl sok kedved hozzá.

2. Ha azt szeretnéd, hogy kevesebb idő alatt minél többet tudj megtanulni, elengedhetetlenül fontos, hogy oda tudj figyelni a munkádra és ne kalandozzanak el a gondolataid. Így nem húzódik el az egyórás tanulás az egész délutánra.

3. Találd meg a pozitív dolgot a tanulnivalóban. Találd meg azt, miért jó neked, ha foglalkozol az adott anyaggal. Ha utálkozva, negatívan állsz neki a tanulásnak, az olyan, mintha egy jó vastag falat húznál fel az agyad körül és azon keresztül próbálnád meg bevinni a tudást.

4. Bár vannak olyan anyagok, amelyekbe jócskán bele kell mélyedni, vannak olyan dolgok is, amelyeket pár perces tanulóidőkben is el tudsz sajátítani. Ezeket nevezzük mikrotanulásnak. Amikor például utazol a suliba, vársz valakire, edzés előtt/után van egy tíz perced, stb. akkor ezeket a holtidőket ki tudod használni tanulásra is. Pl. idegen szavakat tökéletesen lehet így tanulni. Írd le magadnak egy lapra, hogy egy átlagos napodon mennyi ilyen pár perces holtidőt találsz. Meg fogsz lepődni, mennyi mikrotanulás fér bele így a napodba – és ezzel mennyi időt spórolsz magadnak!

5. Fontos, hogy ha alkalmazod a mikrotanulás módszerét, akkor meg legyenek a szabályok arra, melyik holtidőben mit tanulsz. Pl. a reggeli tömegközlekedésen mindig az ANKI-t pörgeted át, vagy az ebéd utáni sziesztában egy kis hangoskönyvet hallgatsz, stb. Mivel tényleg csak pár percről van szó, ne vigye el az időd felét az, hogy kitalálod, mivel is töltsd a mikrotanulás idődet.

6. Tudom, nagyon fontos a haverokkal együtt töltött idő, a barangolás a neten, a tévézés, a számítógépes játékok, hiszen ezek mind kikapcsolnak, feltöltenek. Nem gúnyolódom, tényleg azt gondolom, hogy ezek fontos részei egy diák mindennapjainak. Mégis azt javaslom, egy pár napig mérd az időt, amit ilyen tevékenységekkel töltesz. Ha aztán csak az egynegyedével is le tudod csökkenteni ezt az időt a tanulás javára, rengeteg extra idő pottyan az öledbe.

7. Nagyon hasznos, ha készítesz magadnak egy heti időbeosztást. Melyik nap, mikor, mennyi időt tudsz tanulásra szánni. Így elkerülöd azt, hogy az egyik nap megszakadsz a tanulásban és már nehezen képes az agyad bármit is befogadni, míg a másik nap extra erőforrásaid maradnak.

8. Az egyik legnagyobb időpazarlás az állandó halogatás. Használd a pomodoro technikát, és máris hatékonyabban fogod tudni kihasználni a tanulóidődet. 

9. Állíts föl fontossági sorrendet: mi az, amit igazán fontos megtanulnod, mert sok minden erre épül majd és mi az, ami a te saját céljaid eléréséhez kevésbé hangsúlyos. Ne feledd, a mostani tetteid alapozzák meg a jövőbeli sikereidet!

10. Nyelvtanárként az a tapasztalatom, hogy sokszor csak a dolgozatra tanulja meg a diák a dolgokat, majd villámgyorsan elfelejti. Pedig csak a már megtanultakra lehet építkezni, azaz a nehezebb, további ismereteket csak úgy lehet megtanulni, ha megvannak az alapok. (Ez persze nem csak a nyelvtanulásra igaz!) Ha mindent törölsz az agyadból a dolgozat után, a következő témazáróra/vizsgára dupla annyit kell tanulnod (az alapokat+ az új anyagot), ami persze dupla annyi időt igényel. 

 

Bár lehet, hogy cikinek tűnhet, hogy “minden idődet” a tanulásra szánod (messze nem kell minden idődet!) és lehet, hogy furcsán néznek rád az osztálytársaid, de gondolj csak bele, lehet, hogy pár év múlva ők azon küszködnek majd, hogy meglegyen a nyelvvizsgájuk a diplomához, míg te több nyelv valódi (!) ismeretével a zsebedben válogathatsz a jól fizető állások közt. Akkor már megéri most hatékonyabb tanulásra váltani, nem?

Ez is érdekelhet

A figyelem megerősítése

A figyelem megerősítése

Ülsz a könyv fölött és már ötödször olvasod azt, ami előtted van, de nem fogod fel az értelmét. Mindannyian ismerjük ezt az érzést. Gyerek, felnőtt egyaránt. Ez egy teljesen természetes jelenség, nincs is vele semmi gond. Egészen addig, amíg nem ez lesz a rendszeres...

A Pomodoro technika

A Pomodoro technika

Egy egyszerű, de világszerte nagy sikerrel használt időgazdálkodási módszer, amivel végre megszabadulhatsz a folytonos halogatásoktól.   Ismerősek ezek a mondatok? “Még van bőven időm tanulni, először megnézek egy rövid filmet. Csak egy percre leülök a...