május 1, 2023

Bármilyen technikát is használsz a tanuláshoz, az csak akkor fog működni, ha képes vagy odafigyelni arra, amit tanulsz, olvasol. Márpedig ez néha nagyon nehéz. Mert az anyag unalmas, mert valami egészen más foglalkoztat éppen, mert sokkal izgalmasabb, hogy mi folyik a közösségi oldalakon. A koncentrálási képesség alapvető fontosságú a tanulásnál, de mint minden képesség, ez is tanulható. Ehhez nyújtok most egy kis segítséget.

Tehát mit tégy, hogy ne kalandozzanak el a gondolataid tanulás közben?

  • Először is, úgy ülj le tanulni, hogy nem zavarnak az alapvető szükségleteid, azaz, eleget ettél (rendben van a vércukorszinted), eleget ittál (van elég folyadék a szervezetedben) és pisiltél (no comment).
  • Kapcsolj ki minden olyan kütyüt, ami elvonja a figyelmedet: telefont, chat-et, facebook-ot, stb. Tudom, ez a legnehezebb része, de hidd el, sokszorosan megéri, ha egy fél órára kimaradsz a világ eseményeiből, viszont fél óra alatt készen leszel a tanulással. Ne feledd, nem attól tanulsz jobban, hogy minél több időt töltesz a könyvek fölött. Rövidebb, de koncentráltabb idő alatt is képes vagy megtanulni az anyagot, de ehhez az kell, hogy ne zavarja meg semmi a gondolatmenetedet.
  • Ha van valami, ami nagyon foglalkoztat, akár magánéleti probléma, akár egyéb fontos dolog, először foglalkozz azzal. Tedd meg, amit tudsz az ügy érdekében: beszélj, akivel kell, írj levelet, dolgozz ki egy megoldási tervet, stb. Ezután viszont tedd félre a problémát. Tudd, hogy az adott pillanatban minden tőled telhetőt megtettél, most már nyugodtan koncentrálhatsz a tanulásra.
  • Oszd be a tanulandó dolgokat kisebb egységekre (ehhez használd a Pomodoro technikát), így nem hat rád nyomasztóan a rengeteg anyag. Ha nyugodtabb vagy, jobban tudsz koncentrálni.
  • Hogy aktív maradj tanulás közben, folyamatosan tégy fel kérdéseket az olvasottakkal kapcsolatban. Így nem fog összefolyni az, amit épp olvasol, hanem újra és újra válaszokra bukkansz. Erről a technikáról itt olvashatsz bővebben.
  • Tanulás közben jegyzetelj. Ha aktív a kezed, aktívak a gondolataid is. A lényeget írd csak ki, egy-egy szót, vagy jellemző mondatot. Olyan kifejezéseket, amelyek hívószóként működnek, ha a tanulás végén majd átfutod az írásodat. Vagy készíthetsz elmetérképet is.
  • Az önkép, az, hogy hogyan beszélsz gondolatban magadhoz nagyon meghatározó. Ha érzed, hogy máshol járnak a gondolataid, mondd magadnak, hogy “Már csak ezt a fejezetet olvasom el, és pihenhetek” vagy “Tudom, hogy képes vagyok még tíz percet koncentrálni”. Lásd magadat, ahogy elégedetten hátradőlsz a tanulás végeztével, mert tudod, hogy minden tőled telhetőt megtettél. Ezt a képet villantsd föl magad előtt, ha már nagyon a végén jársz a türelmednek.
  • Ha úgy érzed, hiába próbálsz koncentrálni, már harmadszor olvasod ugyanazt a sort és semmi nem marad meg, lehet, hogy itt az ideje, hogy pihenj egyet. A pihenés azt jelenti, hogy felállsz, járkálsz egyet (hogy egy kicsit megpörgesd a véráramot), iszol valamit (az elegendő folyadék elengedhetetlen az agyi munkához), és valami egészen másra gondolsz. De vigyázz rá, nehogy az legyen, hogy pihenésképpen bekukkantasz a Facebook-ra, majd ott ragadsz pár órára. A pihenőidő rövidebb legyen, mint a tanulóidő!

Ahhoz, hogy ne kalandozzanak el a gondolataid tanulás közben, koncentrálnod kell. A koncentráció pedig tanulható, fejleszthető képesség. Ha szeretnél ezzel kapcsolatban néhány (élvezetes) gyakorlatot megcsinálni, olvasd el ezt a cikket.

Ez is érdekelhet

A figyelem megerősítése

A figyelem megerősítése

Ülsz a könyv fölött és már ötödször olvasod azt, ami előtted van, de nem fogod fel az értelmét. Mindannyian ismerjük ezt az érzést. Gyerek, felnőtt egyaránt. Ez egy teljesen természetes jelenség, nincs is vele semmi gond. Egészen addig, amíg nem ez lesz a rendszeres...