május 1, 2023

Az a jó a nyárban, hogy rengeteg szabadideje van az embernek, amit mindenki maga oszt be magának. Lehet bandázni, bulizni, fesztiválozni, aludni, aludni, aludni, lazulni és tanulni is, bár a tanulás ebben az esetben nagyon is messze van az iskolai tanulástól. Alapvetően tanulni, fejlődni, a világot megismerni jó dolog, miért hagyná ki az ember egy egész nyárig ezt az élményt? Na de hogy lehet ezt elérni úgy, hogy az ne “iskolaszagú” tanulás legyen? Olvass tovább és megtudod

 

Az is tanulás, ahogyan a kisgyerek felfedezi a világot: mindent megtapogat, a szájába vesz, kipróbál, megpróbál, nem sikerül, ezerszer újra próbál és örül minden apró sikernek. Sőt, ez az igazi tanulás. Nem az, amikor kötelezően, meghatározott időben meghatározott, sokszor dögunalmas dolgokról kell naphosszat ülve(!) tanulni. Ezen a nyáron próbáld meg felébreszteni magadban a gyermeki énedet (aki mindenkiben csak alszik, nem tűnt el teljesen) és újra úgy fedezni fel a világot, ahogyan gyerekként tetted azt. csak most már a téma és az érdeklődési kör más.

És hogy ezt hogyan tedd?

1.Olvass sokat!

Nem, nem kötelező olvasmányt de nem is a Facebook-ot. Olvass olyan könyveket, amelyek lebilincselnek. Izgalmasak, érdekfeszítőek, elgondolkodtatóak, szórakoztatnak, kikapcsolnak. Olvasni azért fontos, mert olyan készségeket fejleszt ki az emberben, amik elengedhetetlenül fontosak (nem csak) az iskolában: szövegértés, hosszú szövegből a lényeg kiemelése, helyesírás, szókincs, gondolatok egymásba fűzése, érvelés, egyik nézőpontból a másikba való váltás, stb. Ráadásul ezeket a készségeket nem lehet a vizsga (érettségi) előtt pár héttel összeszedni, ez egy nagyon hosszadalmas folyamat. Hosszú, de ettől még nem kell, hogy unalmas legyen. Hiszen olyan könyveken gyakorolhatsz, ami neked tetszik. Ha a könyv tartalma érdekel, mással nem is kell foglalkoznod, ezek a készségek óhatatlanul is “beszivárognak” a fejedbe. Neked “csak” annyi dolgod van, hogy olvass. Ha nem szeretsz olvasni, ajánlom, nézd meg ezt a cikket. Ha pedig az a gond, hogy nem tudod, mit olvass, nézz körül itt, a rengeteg ingyenesen letölthető könyv-adatbázisban.

2. Használd ki a nyarat a nyelvgyakorlásra!

Isten ments, hogy könyvek fölött görnyedve tedd ezt! Fogd magad, és használd a nyelvet. Bármilyen szinten is vagy, gyakorold, használd aktívan a tudásodat! Ha fesztiválozol, kezdeményezz beszélgetést külföldiekkel. Ha turistákkal találkozol, beszélgess velük. Ne érdekeljen, mennyire helyesen, szépen, pontosan beszélsz, csak beszélj! Élvezd a beszélgetés tényét, azt hogy egy idegen nyelven csacsogsz! Semmi veszítenivalód nincs vele, a külföldi turista meg még hálás lesz, hogy egy helyivel tud beszélgetni. Nézz rengeteg filmet idegen nyelven. Olvass könyveket, magazinokat, cikkeket, böngészd a netet, vezess naplót  idegen nyelven. Keress akár élő, akár online idegen nyelvű beszélgetős programokat, lehetőségeket. Ha külföldön jársz, ragadj meg minden alkalmat arra, hogy gyakorold az adott nyelvet. A suliban pont azt nem tudod csinálni, amit így nyáron igen: élő környezetben, tét és osztályzás nélkül csiszolni a nyelvtudásodat. Akkor és úgy, ahogy te akarod.

3. Nézz tévét!

Micsoda? Tényleg? Igen, a tévé nem az ördög találmánya, hiába papol mindenki ellene. Nem a tévével van a gond, hanem azzal, ahogyan sokan használják. Szóval válogasd meg okosan a műsorokat, amiket nézel! Most már rengeteg tényleg érdekes, vicces, szórakoztató ismeretterjesztő műsor van a tévében, olyanok, amik akár szervesen akár csak messziről is, de kapcsolódnak a suliban tanultakhoz. Így tét, izgulás, stressz és számonkérés nélkül juthatsz ismeretekhez, amik így valóban beágyazódnak a memóriádba, hiszen a hatékony tanuláshoz az agynak ellazult állapotban kell lennie. 

4. Kövesd a világ eseményeit!

Nézz híreket, sőt érdemes a külföldi hírcsatornákat is követni, mert egyrészt így nagyon jól tudod gyakorolni a nyelvet másrészt láthatod, hogy egy bizonyos eseményt milyen sok nézőpontból lehet látni, értelmezni. Ha valamilyen téma felkelti az érdeklődésedet, nézz utána máshol is. Pl. ha a Közel-keletről hallasz vagy egy régészeti ásatásról, egy sikeres üzleti vállalkozásról vagy akár afrikai önkéntes munkáról. Bármiről. Járj utána, és így bővítsd az ismereteidet. Ezek aztán majd gyönyörűen vissza tudnak köszönni az év közbeni, sulis tanulás alkalmával. A felvilágosult, gondolkodó ember egyik ismérve, hogy tudja, mi zajlik körülötte a világban. Nem az a fontos, hogy minél több tényt tudj, hanem az, hogy lásd az összefüggéseket. Egyébként ez a teljes iskolai tanulás folyamtára is igaz.

5. Nyiss a világra, menj sok helyre!

Most nem a bulizásra gondoltam (bár az is nagyon fontos!), hanem arra, hogy a világ tele van érdekes és izgalmas helyekkel, ahova év közben nem biztos, hogy van időd és energiád eljutni. Gondolok itt interaktív kiállításokra, múzeumokra (hidd el, nem csak unalmas tárlatok léteznek), bemutatókra, előadásokra, stb. Amikor én a keszthelyi kastélyban végignéztem egy tárlatvezetést, másfél óra alatt többet tudtam meg a Festetics család fénykoráról (és botrányairól 🙂 ), az adott történelmi korról, kulturális és mindennapi életről, mint a suliban összesen. Ráadásul szó szerint kézzel fogható körülmények között. Maradj nyitott és kíváncsi a világ dolgaira!

6. Találj ki magadnak egy projektet a nyárra!

A leghatékonyabb módja bármilyen tanulásnak, ha aktívan foglalkozol vele. Azaz csinálod, nem csak hallgatod, olvasol róla, magyarázzák neked. Ami persze tök fárasztó, meg akár frusztráló is lehet, ha sokat hibázik az ember (pedig tudtad, hogy hibázni milyen fontos?), de akkor is ez a leggyorsabb és legbiztosabb módja a tanulásnak. És hogy mit jelent ez most itt neked? Találj ki magadnak nyárra valamit, amit létrehozol, megtanulsz, megcsinálsz -aktív munkával. Például merülj el a honlap/blogkészítés rejtelmeiben és csinálj egy weboldalt (bármiről, ami érdekel, hiszen nem a téma a lényeg, hanem az út, amíg megcsinálod), tanulj meg egy hangszeren játszani (persze csak az alapokat, de az is látványos lehet), tanulj meg alapszinten programozni, menj el egy jobb agyféltekés rajztanfolyamra, vagy tanulj meg sushi-t készíteni, készítsd el a családod családfáját, tanulj meg origamizni, szteppelni vagy ruhát tervezni. A sor a végtelenségig folytatható lenne, ráadásul az interneten már mindenhez eszméletlen sok anyag is található. A lényeg az, hogy lásd, pár hét befektetett és elkötelezett munkával milyen nagy eredményeket tudsz elérni.

7. Légy egy téma szakértője!

Ez nagyon hasonlít az előző ponthoz, de míg ott az a lényeg, hogy valami új dolgot tanulj meg, itt az lenne a cél, hogy egy már ismert és szeretett témában tudj valóban elmélyülni. Érdekel a biológia és akár azzal is kacérkodsz, hogy ebbe az irányba tanulsz majd tovább? Válaszd ki a biológia egy ágát és vesd bele magad a témába. Olvass el, nézz meg, hallgass meg minél több anyagot róla. Akkor is tegyél így, ha az a terület, ami foglalkoztat nem szerepel az iskolai tantervben. Sajnos rengeteg érdekes és hasznos dolog nincs benne, de ettől még nem kell lemondanod róluk. A világ megismerését nem lehet beszuszakolni egy kerettantervbe. 

8. Ne csak az agyaddal tanulj!

A mai oktatási rendszerben a tanulás egyenlő azzal, hogy valamilyen tudást a fejedbe varázsolsz. Pedig az ember nem csak fejből áll, van neki teste is. Érdemes hát olyan dolgokat is tanulni, ami a testet veszi igénybe: jógát (millió válfaja van), bármilyen táncot, egy új sportágat, slackline-t, bármit, amivel a “tested tanul” és nem csak a fejed. Ami persze nem helyes megfogalmazás, mert rengeteg minden fejben dől el. Nem csak érdemes és szórakoztató ilyen dolgokat tanulni, de nagyon hasznos is, mert egy csomó olyan készséget erősítesz meg, ami az iskolai “elméleti” tanuláshoz is kell: koncentráló képesség, kitartás, hogy ura vagy a saját testednek, a gondolataidnak, egy csomó pozitív visszajelzést kaphatsz, növekszik az önbizalmad, tágul a látóköröd, stb.

+1. Töltsd föl az energiakészleteket a következő tanévre!

A tanév 9 hónapja jócskán kiszívja az ember erejét, ezért tudatosan figyelj rá, hogy az a szűk 3 hónap, ami a nyáron a rendelkezésedre áll tartalmazzon sok-sok “feltöltős” dolgot is. Elsősorban aludd ki magad. Egy tinédzser szervezete teljes gőzzel dolgozik a felnőtté váláson, amihez rengeteg üzemanyagra van szüksége, emiatt akarsz állandóan aludni. Add meg a szervezetednek, amit igényel: pihenj sokat, egyél jókat, minőségi kajákat, igyál sok vizet (főleg, ha a bulizások alkalmával alkohol is lecsúszik, sose felejtsd el visszatölteni vízzel az elvesztett folyadékmennyiséget!) Testünk, agyunk nagy része vízből áll, egyszerűen muszáj elég vizet inni, hogy normálisan tudj funkcionálni. A suliban mindig megmondják, mit és mikor csinálj, most hallgass a belső hangodra, az ösztöneidre. Pihenj, töltődj és tedd azt, amihez kedved van, hogy szeptemberben megfelelően felvértezve kezdhesd el a sulit.

Ez is érdekelhet

A figyelem megerősítése

A figyelem megerősítése

Ülsz a könyv fölött és már ötödször olvasod azt, ami előtted van, de nem fogod fel az értelmét. Mindannyian ismerjük ezt az érzést. Gyerek, felnőtt egyaránt. Ez egy teljesen természetes jelenség, nincs is vele semmi gond. Egészen addig, amíg nem ez lesz a rendszeres...