május 1, 2023

“A mai fiatalok nem szeretnek olvasni.” Te is milliószor hallottad már? Olyan, mintha folyton leszidnának, mint egy kisgyereket, amiért nem szeretsz olvasni. Szerintem nem a dorgálás a megfelelő módszer, hogy megszerettessék veled a könyveket hanem inkább a járható út megmutatása. Akár a saját példánkon keresztül is.

 

Ha nem szeretsz olvasni, gondolom, már a hócipőd tele van azzal, hogy a szüleid, tanáraid folyton nyaggatnak, hogy olvass, mert olvasni kell és jó és hasznos. Én sokáig, még az általános iskolában nem szerettem olvasni. Aztán valamikor valahogy átbillent bennem valami és azóta nagyon szeretek és sokat is olvasok.

Nem rábeszélni akarlak, se nem erőltetni, hogy olvass, mert szerintem erre az útra mindenkinek magának kell rálépnie, senki nem akarhatja helyetted. Egyszerűen csak elmondom szerintem, miért, hogyan és mit érdemes olvasni. Ha elég nyitottnak tartod magad, legalább elgondolkozol rajta és esetleg kipróbálsz egy-két dolgot belőle.

Tehát miért olvass?

  • A könyvek és a képzelet segítségével bárhova, BÁRHOVA eljuthatsz. Én jártam már így az űrben, Indiában, a Himalájában, Peruban, a Fehér Házban, Hollywoodban, a tenger mélyén és kietlen pusztaságokon, a múltban és a jövőben, az őskorban, Leonardo da Vinci szobájában, őrültek agyában, a boszorkányüldözés korában és még sorolhatnám. Te szeretsz utazni?
  • Ha az ember jól olvas egy könyvet, akkor annyira belemélyed, hogy szinte eggyé válik a hősével. Olyan érzelmeket és helyzeteket élhetsz át, amit a könyvek nélkül soha (pl. egy lefejezés előtt álló ember gondolatait – khm, remélem, ezt a valóságban sosem fogom megtapasztalni). Egy valóban jó könyv befejezése után konkrétan fizikai fáradtságot érez az ember, annyira átéli a főhős élményeit.
  • Albert Einstein azt mondta, a képzelet fontosabb, mint a tudás. És ez valóban így van. A tudás véges, megmérhető, kinek mennyi információ van az agyában. A képzelet viszont határtalan, mint a világűr. A képzeletedet csakis a könyvek által izmosíthatod meg. Szerintem a jövőben kétféle foglalkozás lesz: azok, akinek megvan a megfelelő tudása és a kiadott feladatokat jól el tudja végezni és azok, akik a képzeletük és kreativitásuk segítségével új dolgokat tudnak alkotni. Szerintem ebbe a második csoportba sokkal izgalmasabb tartozni…
  • Van egy olyan készség, amit semmi mással nem tudsz elsajátítani, csakis az olvasás által. Egy olyan készség, amire még nagyon sokat lesz szükséged a suliban, egyetemen, munkahelyen, mindenütt. Ez pedig a szövegértés. Ez a mumus szó egyszerűen csak azt jelenti, hogy ha elolvasol egy szöveget, akkor annak a tartalmát röviden össze tudod foglalni. Ott kezdődött minden, amikor az oviban a meséket hallgattál, aztán általános suliban olvasmányokat dolgoztál föl. Mindez a rávezetése annak, hogy később komoly, hosszú szövegeket ugyanígy értelmezni tudj. A szövegértés aztán előbukkan nyelvvizsgán (legalább három kifejezetten ilyen feladattal fogsz találkozni), az érettségin, a vaskos egyetemi jegyzetek átrágásakor, és aztán a munkahelyen a jelentések, dokumentációk, iratok átolvasásakor. Ha nem kétkezi, fizikai munkás akarsz lenni, egyszerűen nem tudod kikerülni ezt a készséget. Ehhez pedig nem kell más, minthogy olvasol.
  • Ha szépirodalmat olvasol, tágul a látóköröd, nem csak az IQ-d, de az EQ-d is. Egy sor különböző ember nézőpontját megismered, ezáltal az empátiád, az elfogdóképességed fejlődik. Emlékszem, amikor a Trónok harcát olvastam, mennyire rácsodálkoztam, hogy az író milyen jól be tudja mutatni az egymással szemben álló felek gondolatait, indítékait. Nincs olyan, hogy jó vagy rossz, a saját szemszögéből mindenkinek igaza van. Ezt nagyon kevés ember képes elfogadni a való életben is. De minél többet olvasol, annál inkább képes leszel rá.

 

Mit és hogyan olvass?

  • Ha azt akarod, hogy megszeresd az olvasást, az első és legfontosabb dolog, hogy élvezetes legyen számodra ez a cselekvés. Tehát olyan könyvet olvass, ami neked tetszik. Itt szeretnék elmondani egy nagyon fontosat dolgot: AZ OLVASÁS NEM EGYELŐ AZ ISKOLAI KÖTELEZŐ IRODALOM ELOLVASÁSÁVAL! Utálod a kötelező irodalmat? Unalmasak a könyvek? Tudod mit, sok szempontból igazad van. Rengeteg olyan könyv szerepel a kötelezők listáján, ami idejétmúlt. A témaválasztása, a szövegezése, a ritmusa. Nem feltétlen a mondanivalója, mert azért nem hiába ezek a világirodalom kiemelkedő alkotásai. Csakhogy sokszor egy tizenéves még nem érett arra, hogy ezeknek a könyveknek a mondanivalóját megértse. Majd tíz, húsz, harminc év múlva, ha a kezedbe veszed őket (remélhetőleg), akkor fogod érteni és értékelni. (Én magam nagyon sok könyvvel így voltam. A suliban elblicceltem, aztán felnőttként faltam őket.)
  • Szóval olyan könyvet olvass, ami neked tetszik. Ez lehet bármilyen: sci-fi, mese, vámpírtörténet, kalandregény, utazási élménybeszámoló, stb. Nyilván olyan dologgal foglalkozol szívesen, ami tetszik, úgyhogy egy rád erőltetett kötelező dologtól nem hiszem, hogy könnyen meg fogod szeretni az olvasást.
  • Azt javaslom, kísérletezz: próbálj ki ilyen-olyan stílusú könyvet, kóstolgasd, mi az, ami neked bejön. Nekem van néhány olyan kedves barátom, akikekkel az ízlésünk nagyon hasonlít, velük rendszeresen ajánlunk egymásnak könyveket.
  • Ha elolvastál egy könyvet, légy büszke magadra! Gondolom nem sok pozitív visszajelzést kaptál azért, mert elolvastál valamit, bezzeg, ha nem olvasol, folyton piszkálnak. Szóval gondolatban veregesd vállon magad, és tudd, hogy sokat tettél azért, hogy edzed az agyadat. Remélhetőleg úgy, hogy észre sem vetted az “edzés” részét, csak az élmény részét.
  • Gondolom, elég nehéz úgy leülni egy könyv mellé, ha otthon azt látod, a szüleid vagy a tesóid csak a tévét nézik vagy a telefonjukat nyomogatják. Nos, minden ember a saját sorsa kovácsa. Lehet, hogy nekik nincs igényük vagy erejük arra, hogy tágítsák a gondolkodásmódjukat, de ez nem jelenti azt, hogy neked is így kell tenned. Merj a saját utadon járni, merj mást csinálni!
  • Van egy rossz hírem is: az internet, a Facebook olvasása nem igazi olvasás. Szerintem ezek a dolgok nagyon jók, én magam is használom őket, csak tudni kell mindent a helyén kezelni. Információszerzésre pl. tökéletes a net, olvasásélményre viszont már nem.
  • Nem elhanyagolható dolog, hogy a könyvek a fizetésekhez képest (pláne diákszinten) elég drágák. Első körben ott vannak a könyvtárak, bár tudom, ez nem túl divatos manapság. Szerencsére a technika sokat fejlődött, és rengeteg könyv elérhető elektronikus formában is. Akár könyvolvasóra, akár tablet-re vagy telefonra le tudod tölteni a kedvenc könyveidet. Ráadásul rengeteg ingyenesen is fent van a világhálón. A Hasznos linkek címszó alatt jó pár olyan linket találsz, ahonnan magyar és idegen nyelvű könyveket is ingyenesen tölthetsz le.

Ha megszereted az olvasást, az olyan, mintha egy olyan kastélyba lépnél be, aminek minden ajtaja mögött egy újabb világ van, valami izgalmas, valami felfedezni való. Az ajtók száma pedig végtelen a kastélyban.

Ez is érdekelhet

A figyelem megerősítése

A figyelem megerősítése

Ülsz a könyv fölött és már ötödször olvasod azt, ami előtted van, de nem fogod fel az értelmét. Mindannyian ismerjük ezt az érzést. Gyerek, felnőtt egyaránt. Ez egy teljesen természetes jelenség, nincs is vele semmi gond. Egészen addig, amíg nem ez lesz a rendszeres...