május 1, 2023

Korábban már írtam arról korábban, hogy filmek segítségével milyen jól lehet nyelvet tanulni. Most egy speciális filmnézési technikát mutatok nektek, amit én rengetegszer használtam tanárként az óráimon. A diákjaim imádták és mindig nagyon jól megmaradtak az így tanult új kifejezések. Mivel ezt egyedül is tudod alkalmazni, érdemes kipróbálnod.

Azt a tényt vettem alapul, hogy ha valami vicces, érdekes, látványos dologhoz kapcsolódik az új szó/kifejezés, akkor az könnyebben megmarad. Olyan ez, mintha valami extra-erős ragasztót használnál. A módszer nagyon egyszerű. Keress egy rövid(!) videót, olyat, ami neked tetszik és nem hosszabb pár percnél. Első körben, ahogy nézed, pár tíz másodpercenként állítsd le, és próbáld meg elmondani, mit láttál. Ne sumákolj, tényleg azt mondd, ami történt. Persze, lesz olyan dolog, amit nem tudsz, ezt firkantsd le egy lapra, és menj tovább. Ha az egész kisfilmet elmondtad így, nézd meg, milyen kifejezéseket jegyzeteltél ki magadnak, keresd ki őket a szótárban, nézz utána, hogy mondják. Most, hogy elvileg minden kifejezést tudsz, kezd el megint lejátszani a kisfilmet és így mondd el, mi történik. Meg fogsz lepődni rajta, hogy miután párszor elmondod mennyire el fog fáradni az agyad.

Azért fontos, hogy pár perces legyen csak a videó, hogy egy pomodoro-ba beleférjen az egész gyakorlat. Persze, ha tetszik, egy kis pihenés után folytathatod egy másik pomodoro-ban is 🙂 De heti egy-két paradicsomnyi idő, tuti belefér az életedbe, aztán pár hónap elteltével te magad fogsz a legjobban meglepődni, mennyire kibővült a szókincsed!

A feladat nehezített verziója (ami tényleg nagyon megdolgoztatja az agyat), ha nem állítgatod le a videót, hanem szimultán, a film forgásával egy időben mondod az eseményeket. Mint egy szinkrontolmács. (Apropó, ha esetleg tolmácsolási munkát szeretnél majd valaha vállalni, ennél jobb gyakorlást nehezen találsz.)

Érdemes 6-8-10 kifejezést újonnan megtanulni egy-egy videó kapcsán, mert így tényleg nagyon jól megmaradnak. (Volt olyan tanítványom, aki évekkel (!) ilyen filmnézésünk után mondta: Emlékszem a kötél szót abból a Pixar-os filmből tanultam meg.)

Milyen filmekből tudsz így tanulni?

Charlie Chaplin filmek azért ideálisak, mert rengeteg bennük a cselekvés/történés, nagyon pörgősek, viccesek és nincs bennük szöveg, ami elvonná a figyelmedet:

 

Pont emiatt jók a Mr. Bean filmek is. Tudom, ez a fajta humor van, akinek bejön, van, akit meg a hideg ráz tőle. Pont ezért jó, hogy most a választás a te kezedben van, nem a tanár teszi eléd kötelezően az anyagot. (A Mr. Bean filmek elég hosszúak 25-30 percesek, de ha nincs elég időd, vagy elfáradsz, csak egy részét csináld meg.)

 

Pixar kisfilmek tökéletesek ehhez a módszerhez. Szintén sok bennük a cselekvés, itt már a szereplők leírása is jó kis agytorna lehet. Aztán lehet még gyakorolni az érzelmeket, arckifejezéseket, irányokat, ok-okozati összefüggéseket, stb. Csak pár példa:

https://www.youtube.com/watch?v=pY1_HrhwaXU

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=-a6Pe1ovKHg

 

https://www.youtube.com/watch?v=l3hGCM17ihs

 

Aki szereti, megcsinálhatja ugyanezt Minion kisfilmekkel is.

 

Az abszolút kifogyhatatlan “raktár” pedig a reklámfilmek:

 

Ha rákerestek, a youtube-on millió szuperjó kisfilmet találtok.

Az a jó ebben a módszerben, hogy bármilyen nyelvvel működik illetve nem függ attól, milyen szinten vagy. Ha nagyon alapfokon állsz még, akkor olyan egyszerű kifejezéseket tanulhatsz meg, mint egymás mellett, fölvesz, letesz, ránéz, stb., ha viszont már haladó vagy, akkor is tudod bővíteni a szókincsedet olyan kifejezésekkel, mint pl. elrugaszkodik, tehetetlen, reménytelenül, stb. 

A lehetőségek tárháza végtelen, csak a fantáziád szab határt neki!

Egyetlen “nehézsége” van: nem ül melletted a tanár, hogy noszogasson, ezt neked önállóan kell megtenned. De az önálló tanulás amúgy is a sikeresség egyik fontos eleme, szerintem érdemes elsajátítanod. Akkor meg már inkább vicces filmek segítségével, mint unalmas tankönyvek fölött görnyedve, nem?

Ez is érdekelhet

A szótanulás titka (tényleg elárulom, mi az!)

A szótanulás titka (tényleg elárulom, mi az!)

A legtöbb diák, aki idegen nyelvet tanul előbb utóbb találkozik azzal a problémával, hogy úgy érzi nem tudja olyan jól kifejezni magát az adott nyelven, ahogy szeretné. Nyilván az anyanyelvünkön tudjuk a legjobban elmondani azt, ami a fejünkben van, de folyamatosan,...