május 1, 2023

Utálom, amikor hangzatos szalagcímekkel próbálják meg rávenni az olvasót, hogy kattintson bele a cikkbe, de egyszerűen ennek a témának nem találtam jobb címet. Tényleg az egyik legfontosabb hozzávalójáról lesz szó a nyelvtanulásnak. Tényleg nem megy nélküle. Nem ördöngösségről és nem is a Szent Grálról lesz szó, mégsem nem lehet elmenni mellette szó nélkül.

Minden ember tökéletesen az anyanyelvén: az élete első éveiben, hosszú-hosszú időt tölt azzal, hogy befogadja és figyelje a nyelvet. Éveken keresztül nem képes arra, hogy aktívan mondatokat alkosson, de mire eljut erre a szintre annyi szerkezet és szabály van a fejében (persze nem tudatosan!), hogy azokra támaszkodva ő is helyes mondatokat tud majd alkotni. Ezt úgy mondjuk, hogy elsajátítja a nyelvet. Nem megtanulja, ahogyan azt az iskolában tesszük. A jó hír az, hogy idegen nyelvet is lehet elsajátítani (az iskolai tanulás helyett), nem kell mást tenni hozzá, mint lemásolni az anyanyelvnél használt módszert: annyi nyelvi hatással bombázni magadat, amennyi a csövön kifér. Hadd fogadja be az agy, hadd figyelje és rendezgesse a szerkezeteteket. Még ha nem is napi 24 órában a hét 7 napján, de minél többször. Úgy értem nem hébehóba, hanem TÉNYLEG minél többször. Minden nap.

Minél inkább eléred azt, hogy az input mennyisége annyi legyen, mint az anyanyelved elsajátításakor, annál gyorsabban, biztosabban és hatékonyabban lesz tiéd az adott idegen nyelv.

Tehát, ha röviden szeretnék válaszolni a cikkben címére azt mondanám, a nyelvtanulás egyik legfontosabb hozzávalója a megfelelő mennyiségű és minőségű input. 

Most hogy megvan a cél, lássuk, milyen konkrét eszközökkel tudod ezt elérni. Fontos, hogy minél több oldalról bombázd magad, mert ahogy Lomb Kató, a híres magyar poliglott is megmondta“Egy idegen nyelv olyan, mint egy erődítmény. Érdemes sok oldalról támadni: olvasni, filmeket nézni eredeti nyelven, beszélgetni anyanyelvűekkel, tankönyvet tanulmányozni, stb.” Persze lehet, hogy neked a filmnézéssel sokkal hatékonyabban megy a tanulás, mint az olvasással (vagy épp fordítva), hiszen mindenkinek másra áll rá jobban az agya. Mindenesetre én azt javaslom, kísérletezz, próbálj ki minél több dolgot, aztán meglátod, neked mi jön be.

Könyvek

Az olvasás az egyik legjobb módja annak, hogy az ember nyelvi inputokat tápláljon magába, mert szinte bárhol és bármikor lehet olvasni. Olyan könyvet olvass, ami érdekel, amire kíváncsi vagy és ami egy picikét nehezebb, mint az éppen aktuális nyelvi szinted! (Ha túl könnyű, nem tanulsz belőle, ha túl nehéz, nem fogod érteni és elveszted az érdeklődésedet.) Ha nincs otthon a könyvespolcon idegen nyelvű könyv, böngéssz ezeken az oldalakon, ahol a legtöbb könyv ráadásul ingyenesen le is tölthető:

PDF drive

Gutenberg Project 

Many Books

Free E-books

Free Book Spot

Online Free E-books

Magazinok, újságok

Ha nem akarsz, nem tudsz, vagy épp nincs elég időd könyvet olvasni, akkor sem érdemes kihagyni az olvasást. Keress olyan újságokat, magazinokat, amiknek a témája az érdeklődési körödbe vág, és olvasd azokat! Itt általában kisebb lélegzetvételű olvasmányok vannak, így azok is könnyebben nekiülnek, akik tartanak attól, hogy teljes könyvekbe vágjanak bele (nem kell tartani tőle 🙂 ) Persze a külföldi magazinok nagyon drágák, de a jó hír az, hogy a legtöbbnek van online verziója is. Ha pedig nem akarsz (vagy nem tudsz) online olvasni, akkor amikor épp van internet hozzáférésed töltsd le őket a telefonodra, tabletedre, aztán bármikor előveheted, ha van időd. Csak egy pár példa, hogy hol tudsz külföldi magazinokat olvasni (bár némelyik oldalon sokkal több minden van fönt, mint csupán magazinok):

Scribd 

Online Newspapers

Read Magazines

Issuu

Online Magazines

Weboldalak, blogok

Persze nem kell magazinok vagy könyvek bűvkörében élni, hogy meglegyen a napi betevő nyelvi input, elég, ha napi rendszerességgel látogatsz olyan weboldalakat és/vagy blogokat, amiknek a tartalma érdekes számodra. Fontos ám, hogy ne csak nézegess és lapozgass, hanem konkrétan olvass is, mert csak így szivárog be a nyelv! Ide most nem szeretnék, nem is tudnék kilistázni pár példaoldalt, mert mindenkinek más az érdeklődési köre. Egyébként én ezért nem hiszek az iskolai egyen-nyelvtanításban, hiszen pont az lenne a lényeg, hogy személyre szabottan, mindenki a saját érdeklődési körének megfelelő anyagból tanulhasson, olvashasson. Ehhez viszont venni kell a fáradságot, hogy magadnak kutass föl érdekes témákat, oldalakat.

Híroldalak

A híroldalak a blogokhoz és kedvenc weboldalakhoz hasonlóan azért jók, mert rövidek, napi szinten frissülnek és valószínűleg találsz olyan témát, ami téged érdekel. A legtöbb nagy híroldalnak sok aloldala van különböző témákkal: sport, divat, pénzügy, stb. Ha pedig a fő híreket nézed, két legyet ütsz egy csapásra: nyelvet tanulsz és tájékozódsz a világ dolgaiban. Ha magyar oldalakon is olvasol híreket, azzal egy kicsit segítesz magadnak a nyelvtanulásban, hiszen a külföldi cikkben már nem lesz idegen a téma, így csak a nyelvre, a kifejezésekre tudsz koncentrálni.

Filmek

Filmek, sorozatok nézésével nyelvet tanulni nem csak hatékony, de roppant élvezetes is. Ezt a témát olyan fontosnak tartom, hogy írtam is róla külön cikket, itt tudod elolvasni. Ebben a cikkben konkrét lelőhelyeket is enlítek, ahol ingyen tudsz filmeket nézni. Illetve olvastam egy nagyon inspiráló interjút egy lánnyal, aki főként sorozatnézéssel jutott el az angollal a nulláról a középfokra.

Rádiók, podcast-ek

Emlékszem, amikor Angliában éltem reggelente mindig a helyi rádiót hallgattuk. Először teljesen el voltam veszve, mert egy kukkot sem értettem a műsorvezető hadarásából, de aztán szép lassan az idő múlásával kezdett kikristályosodni, miről beszél. És mivel sok volt az ismétlődő szlogen, hír, felvezető szöveg egy idő után már kívülről fújtam őket. Jó mélyen bevésődtek, és hát pont ez a cél a nyelvtanulásnál! A rádióhallgatásban az a jó, hogy simán lehet mosogatás, utazás, fürdés, stb. alatt is hallgatni, tehát nem vesz el extra időt az ember idejéből.

Van egy zseniális weboldal (Radio Garden), ahol a világ szinte összes rádióműsorába bele lehet hallgatni Riótól kezdve Vancouveren át Moszkváig. Kattints bármelyik zöld gombra, és máris hallod a helyi híreket, zenéket, aktualitásokat. Szerintem zseniális, hogy a budapesti buszokon zötykölődve a londoni vagy párizsi reggeli rádiós adásokat lehet hallgatni!

podcast-ek pedig olyan beszélgetések, amiket bár nem rádiós körülmények közt vettek fel, a nagyközönségnek szólnak. És millió témában megtalálhatók a neten. Csak írd be a keresőbe a kedvenc témádat és mellé azt a szót, hogy podcast és máris rengeteg lehetőség közül választhatsz. Letöltöd a telefonodra amit kiválasztasz és úton útfélen hallgathatod.

Látod, nem olyan nehéz megszervezni, hogy szinte anyanyelvi körülményeket varázsolj magad köré. Csak egy kis utánajárás és rendszeres időráfordítás kérdése az egész és annyi inputot tölthetsz magadba, hogy a tanulásod jobban fog hasonlítani az anyanyelved elsajátításéra, mint az iskolai tanulásra.

Ez persze mind az információ beviteléről szól. Ha azt szeretnéd, hogy a nyelvet gördülékenyen, folyékonyan és aktívan beszéld, ahhoz a beszédet is kell gyakorolni, de ez már egy másik cikk témája lesz.

Ez is érdekelhet

A szótanulás titka (tényleg elárulom, mi az!)

A szótanulás titka (tényleg elárulom, mi az!)

A legtöbb diák, aki idegen nyelvet tanul előbb utóbb találkozik azzal a problémával, hogy úgy érzi nem tudja olyan jól kifejezni magát az adott nyelven, ahogy szeretné. Nyilván az anyanyelvünkön tudjuk a legjobban elmondani azt, ami a fejünkben van, de folyamatosan,...