május 1, 2023

Az oldal neve az, hogy Minden Megtanulható. Nem hiába neveztem el így, mert hiszem azt, hogy helyes hozzáállással, megfelelő eszközökkel és néhány alapvető dolog betartásával valóban minden megtanulható. Érdekel, mik ezek a dolgok? Olvass tovább!

Ez az írás minden olyan embernek szól, aki szeretne valamit megtanulni. Legyél iskolai diák, egyetemista, felnőtt vagy akár idős ember, aki a munkája, hobbija, akármi miatt valamit meg szeretnél tanulni. ebben a cikkben most kifejezetten nem az iskolai tantárgyakról lesz szó, sokkal szélesebb palettán gondolkozom, de persze nyugodtan rá lehet húzni az iskolai tanulmányokra is (hogyan lehetsz kimagaslóan jó egy-egy tantárgyban, hogyan tudsz jól és relatív gyorsan megtanulni egy vagy több nyelvet, stb.)

Nézzük hát, mi szükséges ahhoz, hogy a tanulás ne nyűg legyen, hanem sikeres és élvezetes program.

1.Szeresd, amit tanulsz

Ha érdeklődve fordulsz valami felé, az olyan, mintha kitárnád az agyad kapuit és minden kapcsolódó információt tárt karokkal fogadnál. Ha utálsz valamit, az olyan, mintha a közvetlenül kitárt kapu mögött egy vastag téglafal lenne. Még ha akarna se jutna be az információ. Olyan sokszor kérdezik tőlem: “Annyira utálom a nyelvtant, segíts, hogyan tanuljam meg?” Hát, az a helyzet, hogy így sehogy. Muszáj megtalálnod azt a szemszöget, azt az oldalát a dolognak, ahol szerethetővé válik a tanulnivaló. Találj rést a falon!

Mielőtt németet kezdtem volna tanulni sokat hallottam, hogy “olyan ronda ez a német nyelv” és éreztem, hogy az én némethez való hozzáállásomat is befolyásolja. Tudatosan szerettem volna találni valami olyan kapcsolódási pontot a nyelvvel, ahol szépnek, szerethetőnek találom. Nekem Marlene Dietrich és az ő zenéje volt az, ami segített. Amikor őt hallottam énekelni mindig szépnek hallottam a németet, aztán a tanulmányaim során sokszor képzeltem azt, hogy az éppen olvasott, hallott szöveget ő mondja.

Apropó, itt olvashatsz egy jó cikket arról, vajon meg lehet-e szeretni egy nyelvet.

 

2. Olvass sokat a témában

Egyszer olvastam egy történetet Bobby Fischerről, a híres amerikai sakkozóról.  Gyerekként, bár tehetséges volt, nem volt kimagaslóan jó sakkozó. 13 éves korában ki is vonult a sakkéletből egy évre, aztán amikor visszatért hirtelen minden meccset fölényesen megnyert, abban az évben ő lett az amerikai sakkbajnok és egyben a legfiatalabb nagymester is a világon. Pedig az alatt az egy év alatt szinte alig sakkozott. Hogy akkor mit csinált?

Olvasott.

Elolvasott minden fellelhető leírást az elmúlt évszázad sakk partijairól, olyan lépéskombinációkat és stratégiákat tanulmányozott, amiket a modern sakkban már senki nem használt. Épp ezért az ellenfelei aztán nem is tudtak védekezni ellene. Mivel akkortájt a legjobb sakkozók oroszok voltak elolvasott mindent, amit az orosz sakkról tudni lehetett. Ezeket aztán úgy tudta felhasználni az amerikai versenyeken, hogy az ellenfelei döbbenten és értetlenül álltak a tábla mellett. Meg is nyerte sorra az összes partit.

Bobby Fischer kimagasló lett. Nem a tehetsége miatt (ami nyilván szintén szükséges volt, de nem elegendő), hanem a kitartó, okos és módszeres felkészülése miatt.

 

3. Figyeld meg, mások hogy csinálják

Teljesen mindegy, hogy egy weboldalt akarsz csinálni, üzletet nyitni, jó előadó, orvos, sportoló vagy vállalkozó akarsz lenni, mindig vannak olyanok, aki a témában már valami komolyat letettek az asztalra. Tanulmányozd, ők hogy csinálták. Milyen hibákat követtek el, azokból mit tanultak. Mikor milyen lépéseket hoztak. Mennyire voltak bátrak vagy óvatosak, mennyi mindent áldoztak föl. Sokan hajlamosak a sikert a szerencsének tulajdonítani, nem pedig a szívós munkának és a rengeteg lemondásnak. (Mert kényelmesebb a szerencsére fogni, mint bevállalni a göröngyösebb utat.) Ne (csak) az önfejlesztő könyveket olvasd, hanem a sikeres emberek történeteit, életrajzait.

Mikor ezeket olvasod, jegyteled ki magadnak, amit megtanulhatsz a történeteikből. Így készül el a te saját, személyre szabott “siker-könyved”.

 

4. Találj egy jó tanárt

Ha én szeretnék megtanulni egy nyelvet vagy épp izmot akarnék építeni valószínűleg sokkal hosszabb ideig tartana (és gyatrább lenne az eredmény) ha egyedül tenném, mintha egy tanár vagy egy edző segítségét venném igénybe. Hiszen ő sokkal előrébb tart az úton mint én, tud húzni, motiválni, segíteni, korrigálni, elgondolkodtatni, kijavítani. Persze az egy illúzió, hogy ha tanár van mellettem, akkor a tanulás magától megy, mint a karikacsapás, attól még ugyanúgy nekem kell megdolgoznom a tudásért, de egy jó tanár sokszorosan fel tudja gyorsítani ezt a folyamatot. (Apropó, ha magántanárhoz jársz, ezt a cikket feltétlen olvasd el!)

Amikor a tanárhoz (edzőhöz, mesterhez, stb.) mész, ne tőle várd a megváltást, hanem bombázd őt kérdésekkel, beszélgessetek sokat, készítsetek együtt stratégiát, egyszóval légy minél aktívabb fél.

 

5. Minden nap foglalkozz a tanulnivalóval

Milyen sokszor teszik fel a kérdést: “Mennyi idő alatt jutok el egy középfokú nyelvvizsgáig?” Nos, az attól függ, mennyit foglalkozol vele. Hétvégente egy-két órát, vagy kitartóan minden nap? Ugye más a fejlődés ritmusa?

Ha valaki le akarja futni a maratont és edz rá, akkor minden nap kell futnia, nem csak ímmel-ámmal ahogy jut rá ideje. Ha kimagaslóan jó zenész szeretnél lenni, akkor minden nap foglalkoznod kell a zenével. A mindennapi gyakorlás, még ha csak kevés is, sokkal eredményesebb, mint a hébe-hóba gyakorlás.  Mielőtt elkezdesz valamit tanulni fontos tisztáznod magadban, hogy tudsz-e, hajlandó vagy-e minden nap foglalkozni a témával. Csak akkor tudsz valóban sikeresen tanulni és komoly eredményeket elérni, ha minden nap foglalkozol vele.

 

6. A mennyiség fontossága

Van egy elmélet, miszerint mindenki profi pókerjátékossá válhat, ha legalább tízezer leosztást lejátszik. A nagy számok törvénye alapján ennyi gyakorlás után már tényleg érti a póker lényegét. Az az igazság, hogy ezt nem teszteltem, de az biztos, hogy ha valaki jó akar lenni valamiben, akkor sokat, úgy értem nagyon sokat kell vele foglalkoznia. Kimagaslóan jó fotós akarsz lenni? Készíts rengeteg képet. Jó programozó szeretnél lenni? Írj sok programot. Sikeres író szeretnél lenni? Írj sok-sok történetet.

Nyilván nem a tökéleteset fogod megalkotni, de ha mindig az aktuális énedtől telhető legtöbbet teszed, akkor jó úton vagy a siker felé. 

 

7. Mindig a könnyűtől haladj a nehezebb felé

Tudjátok, a céllövők hogyan tanulnak célba lőni? Először relatív közel van a céltábla hozzájuk, és amikor már így biztos kézzel jól eltalálják a középpontot, akkor viszik hátrébb a táblát. De csak egy kicsit. Itt is begyakorolják a lövést, majd ha jól megy, ismét növelik egy kicsit a távolságot. És így tovább. Gyakorlás, tökéletesítés, nehezítés.

Így működik ez a sikeres tanulásnál is. Ha túl nagy a távolság az aktuális tudásod és a gyakorolandó között, csak ideges és frusztrált leszel, nem fejlődsz, de ugyanígy, ha ott gyakorolsz csak, ahol már minden jól megy, akkor sem tudsz fejlődni. Ne a hiúságodat legyezgesd azzal, hogy egy tesztet száz százalékosan meg tudsz csinálni, inkább emeld a szintet, hogy fejlődni tudj.

 

8. Merj hibázni

A mai oktatási rendszer (egyik) legnagyobb baja, hogy nem engedi hibázni a tanulókat. Vagyis engedi, de jól meg is bünteti őket érte. Pedig fejlődni csak úgy lehet, hogy az ember hibákat vét. Mert ha hibátlanul tud valamit, akkor nincs szüksége arra, hogy tanulja, ha viszont tanulja, akkor még nem tudja hibátlanul. Ergo, hibázni fog. És ez így van rendjén! A dolog trükkje az, hogy a hiba után nem bűnbakot kell keresni, hanem tanulni a hibákból.

Életem első palacsintája borzalmasra sikeredett. A kukában landolt az egész. Viszont egy életre megtanultam, hogy a szóda a palacsintában nem helyettesíthető sima vízzel.

Az egyetemen az egyik házi dolgozatomra olyan egyest kaptam, mint a huzat. De egy életre megtanultam, hogy mindig olvassam át a beadandóimat és minden apró részletre figyeljek oda. Persze szidhattam volna ész nélkül a tanárt de azzal nem fejlődtem volna. Azzal én nem lettem volna jobb a következő házi dolgozatnál.

Amy Schumer amerikai komika minden egyes fellépését felveszi videóra és utána tüzetesen visszanézi magát. Megnézi, hol mit tudott volna jobban csinálni, mondani, gesztikulálni. Így fejleszti magát, így lesz egyre jobb és jobb. A legjobb akar lenni a területén.

Ha hibázol, ne bűnbakot keress, hanem tedd föl magadnak a kérdést: “Mit csináltam rosszul és mit tudok tenni, hogy legközelebb jobb legyek?”

 

Te mit tudnál még hozzátenni a felsoroltakhoz? Neked mi segített abban, hogy jól haladj a tanulmányaiddal?

Ez is érdekelhet

Matat, firkál, gyűröget – hát hogy tud így figyelni?!

Matat, firkál, gyűröget – hát hogy tud így figyelni?!

Akár szülőként, akár tanárként sokszor láthatjuk, hogy amikor a gyereknek a tanulásra kéne figyelnie, helyette valamit matat a kezével: papírgalacsinokat készít, firkálgat, egy tollat piszkál és sorolhatnám. Az a helyzet, hogy ezt nem a tanulás helyett, hanem közben...