május 1, 2023

Ha erről az oldalról csak egy módszert viszel magaddal, az ez legyen. Ha megtanulod az elmetérkép vagy gondolattérkép (angolul mindmap) használatát, és bevezeted a mindennapi tanulásodba, nagyot ugrasz a hatékony tanulás létráján.

 

 

Mi az az elmetérkép?

Röviden: egy igazi joker módszer.

Hosszabban: Egyfajta jegyzet, amivel bármilyen nagy anyagrészt ki tudsz jegyzetelni. Hosszú, egybefüggő szövegekből egy olyan “rajzot” tudsz csinálni, amire rápillantva rengeteg információ aktivizálódik az agyban. A lap közepén szerepel a központi téma, majd innen ágaznak ki az alcímek, amelyekből újabb alcímek válnak ki. Így egy hierarchikus rendszer alakul ki.

Ahhoz lehetne hasonlítani, mintha egy fa lenne, középen a törzse, belőle nyúlnak ki a vastag ágak, majd azokból a vékony ágak, gallyak, levelek, stb.

elmetérkép - fa

Miért más ez, mint egy hagyományos jegyzet?

Az elmetérképet egy A4-es papírra írod vagy jobban mondva rajzolod, mivel rengeteg jelet, rövidítést, rajzot, színt tartalmaz. Mivel az egész jegyzet egy lapon van, nem kell lapozgatni, elég egy pillantás, hogy az agyad befogadja a leírtakat, ettől sokkal átláthatóbb lesz, mint egy hagyományos jegyzet.

 

Miért jó használni?

  • mert a jobb (kreatív) és a bal (racionális) agyféltekédet egyszerre, összehangoltan tudod használni
  • mert bármilyen nagy anyagrészt egy lapra tudsz kijegyzetelni
  • mert ha ezt használod, akkor megtanulod az olvasott anyagrészből a lényeget kiszűrni
  • mert nagyon logikus, strukturált, átlátható
  • mert nagyon könnyen kezelhető
  • mert bármikor tovább bővíthető (egyszerűen újabb ágakat húzol be). Ha elfogy a hely a lapon, nyugodtan ragassz hozzá egy másik lapot, így további helyet nyersz
  • mert bármilyen tantárgyhoz, anyagrészhez fel tudod használni

 

Ki tudja használni?

Ez a módszer már egészen kis kortól, általános iskolában is használható. Sőt, kifejezetten segít abban, hogy a diák megtanulja a lényeget kiszűrni és jegyzetet készíteni. Minél fiatalabb valaki, vagy minél inkább megőrzi a gyermeki énjét, annál jobban használja a jobb agyféltekéjét (az iskola még nem szoktatta rá, hogy csak a balt használja), annál ügyesebben és bátrabban használja színeket, rajzos jeleket.

De talán középiskolában és egyetemen lehet a leghatékonyabban használni, hiszen akkor már tényleg nagy anyagrészeket kell befogadni, megtanulni.

Bár szerintem felnőttek is nagyon hatékonyan tudják használni a munkahelyükön, legyen szó jegyzetelésről, ötletelésről vagy csapatmunkáról.

Hogyan készítsem el?

  • A lap legyen fektetve előtted. A szem és az agy sokkal jobban be tudja fogadni a fektetett térképet, mint az állót.
  • Középre írd föl a központi témát.
  • Ebből a központi témából ágaznak ki a főbb témák, amelyeket egy-egy kulcsszóval jelölj. Soha ne használj teljes mondatokat! Törekedj a rövid, tömör kifejezésekre.
  • Minden egyes fő témából további altémákat húzz ki, ugyanígy egy-egy kulcsszóval.
  • A fő ágak lehetnek nagyobbak, majd minél inkább a lap széle felé haladsz, annál kisebbek az ágak és a feliratok. De vigyázz, még a legkisebb felirat is olvasható legyen!
  • Ha időközben eszedbe jut, hogy valamit kihagytál, szúrj be egy újabb ágat
  • A stílusa nagyon sokféle lehet, buborékos, felhős, négyzetes, vonalas, stb
  • Ha neked segít, lehet minden fő ág és az abból kinövő kisebb ágak egy színűek, így még jobban be tudod vésni az agyadba, melyik információ hova tartozik

 

elmetérkép

 

Az elmetérkép a te “agyszüleményed”, igazán csak te érted. Lehet, hogy más számára érthetetlen irkafirkának tűnik, de az a fontos, hogy neked működjön.

 

Mikor lehet használni?

Az elmetérkép felhasználási területe nagyon sokszínű. Lehet használni:

  • összefoglalásokkor, dolgozatra való készüléskor
  • vizsgára való felkészüléskor. Ilyenkor teljes tételeket tudsz egy-egy lapra leírni, ami azt jelenti, hogy több száz oldalt 8-10 lapra tudsz redukálni.
  • brainstorming-nál, azaz ötleteléskor. Én a tanfolyam teljes anyagát úgy dolgoztam ki, hogy az első lépés minden modulnál egy elmetérkép volt, amit aztán bővítettem, javítgattam, csiszolgattam, mígnem elkészült a végleges vázlat
  • (nyelv)vizsgakor, ha van pár perc felkészülési időd, jó a mondandódról egy röpke elmetérképet vázolni, így a vizsga alatt csak rápillantasz és már tudod is, mit mondtál már el/írtál már le és mi hiányzik még
  • nyelvtanulásnál pl. szavak tanulásához

 

Food_Mindmap (1)

 

Mind Map

 

elmetérkép

 

Első körben jó, ha megtanulsz kézzel készíteni elmetérképet, de ha már ez jól megy, nyugodtan használhatsz direkt erre kifejlesztett szoftvereket is. Az internet tele van ingyenes mindmap programokkal, csak néhány közülük: MindmeisterMindmupXmind

Hasznos linkek fül alatt még többet találsz.

Ne feledd, az elmetérkép “csak” egy jegyzetelési forma, egy koncentrátum, amit fel kell hígítanod, ha élvezni akarod. Azaz, ha egy elmetérkép alapján írsz meg egy szöveget, dolgozatot vagy felelsz, vizsgázol, akkor az egyes kulcsszavak csak kiindulási pontok, azokat ilyenkor szépen megfogalmazott, szabatos mondatokba kell helyezned. Nem valószínű, hogy a tanárod értékelné, ha egyszerűen csak felsorolnád az elmetérképen szereplő kulcsszavakat.  Az viszont, hogy szépen tudj fogalmazni már egy másik témánk lesz.

(Az elmetérképet egy Tony Buzan nevű amerikai férfi találta ki, sok illusztráció a cikkben az ő weboldaláról származik.)

Ez is érdekelhet