május 1, 2023

Új iskolarend, digitális tanítás, koronavírus miatti megkötések(?) – vagy lehetőségek? Ki tudja, hogyan alakul a jövő, de az biztos, hogy meg kell tanulnunk az új rendszerben is működni.
Ez a bejegyzés a diákoknak szól – egy kis segítség, útmutatás az új tanulási módhoz.
(Ha szülőként, tanárként olvasod, kérlek mutasd meg a gyerekeidnek és/vagy oszd meg, hogy minél több diáknak segíthessek vele.)

Az első eufória után („Hurrá, bezárt a suliiii!!”) gondoljatok bele, hogy nem arról van szó, hogy leállt a tanítás, csak más keretek közt zajlik. Ami biztosan nem lesz zökkenőmentes, de akár jól is kijöhetünk belőle. Talán rákényszerülünk, hogy amiről eddig csak beszéltünk („Meg kéne reformálni az oktatást”), most valóban meg is tegyünk. És hogy ez hogyan fog elsülni, az rajtatok, diákokon is múlik.

Mutassátok meg a tanáraitoknak, szüleiteknek, hogy milyen felnőttesen tudtok viselkedni, hogy már nem vagytok gyerekek, hanem felelősségteljes emberpalánták vagytok, akik képesek egy jobb jövőt kreálni! (Ha már mi, felnőttek idáig jutottunk…) Én hiszem azt, hogy sokkal több van bennetek, mint amit sokan gondolnak rólatok. Itt az ideje, hogy ezt bebizonyítsátok!

Most egy kis gyakorlati segítséget szeretnék adni nektek, hogyan tanuljatok az újonnan kialakult helyzetben.

1. Ne a kiskapukat keressétek!

Lehet, hogy a tanárok most nem fogják tudni úgy ellenőrizni a tudásotokat, mint a suliban, de előbb vagy utóbb kiderül, hogy valóban megtanultátok-e az anyagot, vagy elmismásoltátok. Ha máskor nem, akkor miután túl leszünk ezen a mizérián. Az még rosszabb lesz, ha akkor kell majd minden felhalmozódott tanulnivalót begyömöszölni az agyatokba.

2. Az igazi tanulás nem passzív dolog, hanem aktív részvétel.

Ez eddig is igaz volt, de most még inkább kijön az igazságtartalma. Nem elég ülni az órán (vagy most otthon), mint egy moszat, hanem gondolkodni, kérdezni, összefüggéseket kell keresni. Még senki nem tudja, hogyan fog zajlani az oktatás, de ha kérdésed merül föl, biztos vagyok benne, hogy a tanáraid, osztálytársaid segíteni fognak. Kérdezni pedig jó, mert azt jelenti, hogy gondolkozol.

3. A tanulás egyik legnagyobb ellensége, hogy túl sok minden zajlik körülötted és elviszi a figyelmedet.

Amikor most otthon tanulsz, elengedhetetlen, hogy nyugodt, csendes körülmények közt tedd ezt. Tudom, hogy nem egyszerű, mert otthon van az egész család, de ha kell, inkább vonulj be a budiba, hogy ne zavarjon senki. Magadnak segítesz ezzel, mert ha valóban oda tudsz figyelni, kevesebb idő alatt, többet tudsz tanulni. Szóval telefon, chat kikapcsolva, amikor tanulsz!

4. A hatékony tanulás egyik alapja, hogy ne csak befelé próbáld vinni az információt a fejedbe, hanem gyakorold azt is, hogyan tudod „kihúzni” onnan a tanultakat.

Szóval a tananyag elolvasása után foglald össze a lényeget, használj szókártyákat (https://www.mindenmegtanulhato.hu/miert-jok-a-szokartyak/), készíts elmetérképet(https://www.mindenmegtanulhato.hu/az-elmeterkep/), online jöjjetek össze tanulópárokba és magyarázzátok el egymásnak az anyagot, stb.

5. A halogatás eddig is nagy mumus volt,

most aztán még jobban vigyázni kell, nehogy este azon kapjátok magatokat, hogy ez a nap is elúszott érdemi tanulás nélkül. Használd a pomodoro technikát (https://www.mindenmegtanulhato.hu/a-pomodoro-technika/) és edzd az önfegyelmedet. (https://www.mindenmegtanulhato.hu/hogyan-erositsd-az-onfegyelmed/)

6. Mit eszel és iszol?

Figyeljetek rá, hogy mit esztek és mennyi vizet isztok, mert az agy csak abból tud építkezni, amit bevisztek neki.

7. Mozogjatok rendszeresen – minden nap!

A friss oxigén, és a megfelelő vérkeringés fontos eleme a hatékony tanulásnak. Az iskolában sem véletlenül találták ki a szüneteket. Tanulás közben tartsatok szüneteket, amikor is mozogjatok, nyújtózkodjatok, igyatok egy pohár vizet!

8. Napirend?

Személy szerint nagyon jónak tartom, hogy nem kell korán ébredni, és sokkal jobban lehet alkalmazkodni a biológiai ritmushoz. De ez ne jelentse azt, hogy éjjel sokáig fennmaradtok, lévén másnap nem kell időre kelni. A rendszeres és normálisan kialakított időbeosztás nagyon fontos. Szóval csak annyi, hogy ne essetek át a ló túloldalára.

9. Rengeteg kiegészítő tananyag elérhető a neten, most meg aztán pláne sokat tettek ingyenessé, használjátok ezeket!

Pl. ha történelmet tanultok, keressetek rá interaktív térképekre, ha nyelvet tanultok, ne csak a tankönyvet használjátok, hanem aknázzátok ki a net lehetőségeit (videók, blogok, podcastek (https://www.mindenmegtanulhato.hu/podcast-es-a-tanulas/), stb.) Ja, és a Mozaik kiadó ingyenesen elérhetővé tette az összes tankönyvét digitális formában.

10. Talán azt gondoljátok, hogy most nem kell annyi szöveget kívülről megtanulni (verset, memoritert, stb), de tudjatok róla, hogy ezek igenis fontosak.

Nem a tanároknak, hanem nektek. Minél edzettebb az agyatok, minél inkább használjátok, annál élesebb fegyver lesz a kezetekben (bocs, a fejetekben) majd amikor a saját szakmátok tananyagát tanuljátok. Most élezitek meg a fegyvert, amit majd a saját munkátokban fogtok használni.

10+1. Segítsetek a tanáraitoknak!

Valószínűleg ti otthonosabban mozogtok a digitális világban, mint a legtöbb tanárotok, akiket most mély vízbe dobtak. Segítsetek nekik, legyetek toleránsak és segítőkészek, mert közös a cél.

Ez is érdekelhet

Matat, firkál, gyűröget – hát hogy tud így figyelni?!

Matat, firkál, gyűröget – hát hogy tud így figyelni?!

Akár szülőként, akár tanárként sokszor láthatjuk, hogy amikor a gyereknek a tanulásra kéne figyelnie, helyette valamit matat a kezével: papírgalacsinokat készít, firkálgat, egy tollat piszkál és sorolhatnám. Az a helyzet, hogy ezt nem a tanulás helyett, hanem közben...