május 1, 2023

Bármilyen nagy és összetett anyagrészt fel lehet dolgozni, ha megfelelő jegyzetelési módszert használsz. Egy ilyet szeretnék most bemutatni neked.

 

Nagy anyagrészek esetén sokszor az a probléma, hogy nem tudod, hol is kezdj neki, vagy ha egyszer már bele tudsz fogni az anyag feldolgozásába, akkor is összekuszálódnak a szálak, mert olyan sok és bonyolult, amiről tanulsz. Ezért ahhoz, hogy átlásd és értelmezni tudj mindent, pont az ellenkezőjére van szükséged: világos és egyszerű jegyzetre.

Az egyik legjobb módszer ehhez az alapkérdések használata. Próbáld meg a szöveg alapján megválaszolni az alábbi kérdéseket: Ki? Mi? Mikor? Hol? Hogyan? Miért? Szinte minden szöveg/anyagrész felfűzhető az ezekre a kérdésekre adott válaszokra. Ráadásul, ha vissza kell adnod a tanultakat, feleléskor, dolgozatban csak arra kell gondolnod, hogy minden kérdésre megadd a választ. Vagy legalábbis ezeknek a válaszoknak a segítségével fogalmazd meg a mondandódat.

Az is nagy segítség, ha ezeket a válaszokat nem folyó szövegként írod ki magadnak (hiszen akkor ugyanúgy tömör szöveget kapsz, csak rövidebbet), hanem átlátható, képszerű, egyoldalas jegyzetként. Az ingyenesen letölthető részben találsz egy sablont ehhez, nyomtasd ki és használd jegyzeteléskor!

Ezt a sablonformát akkor is használhatod, ha felelés/dolgozat/vizsgázás előtt van egy kis felkészülési időd és szeretnéd magadnak összegyűjteni a gondolatokat. Elég csak egy pillantás a jegyzetedre és máris tudod, mit kell mondanod, esetleg mit hagytál még ki.

Ez is érdekelhet

Matat, firkál, gyűröget – hát hogy tud így figyelni?!

Matat, firkál, gyűröget – hát hogy tud így figyelni?!

Akár szülőként, akár tanárként sokszor láthatjuk, hogy amikor a gyereknek a tanulásra kéne figyelnie, helyette valamit matat a kezével: papírgalacsinokat készít, firkálgat, egy tollat piszkál és sorolhatnám. Az a helyzet, hogy ezt nem a tanulás helyett, hanem közben...