május 1, 2023

Nem tudom, mennyire vagytok képben, de 2020-tól csak középfokú, B2-es nyelvvizsgával (vagy emelt szintű érettségivel) lehet felvételizni a felsőoktatási intézményekbe. Ami már nincs is olyan messze. A most középiskolát kezdők bizony már beleesnek ebbe a rendszerbe. De no pánik, a lécet nem lehetetlen átugrani. Most ehhez jöjjön egy kis segítség.

Az, hogy ez a rendszer jó-e vagy rossz, nem az én dolgom eldönteni. Valószínűleg vannak előnyei és hátrányai is, de akárhogy is, ismét egy olyan szűrő került a rendszerbe, amivel jobban megválogatják, ki tanulhat tovább. És hát, akit érint, az hiába puffog, így is úgy is meg kell szereznie a nyelvvizsgát. Lássuk, mit kell, lehet a sikeres nyelvvizsgához vezető úton tenni.

1 Ne pánikolj!

A kétségbeesés soha nem segít, viszont rettentően hátráltatja a haladást. Konkrétan, ha az ember pánikol nem tud rendesen gondolkozni, nemhogy tanulni és fejlődni. Szóval nyugodj meg és

2. Tűzd ki a konkrét célt!

Hónapra pontosan határozd meg, mikor szeretnéd letenni a nyelvvizsgát. Így ki tudod számolni, pontosan mennyi időd van, és azt hogy tudod beosztani. Egy jó időbeosztás (action plan) rengeteget tud segíteni egyrészt, hogy objektíven lásd, mikor mennyit kell tanulnod, másrészt hogy ne tornyosuljon föl előtted a tanulnivaló a vizsga előtti hetekre.

3. Okosan válassz vizsgaidőpontot!

Olyan időpontot tűzz ki magadnak, hogy ha nem sikerülne elsőre a vizsga, még legyen időd még egyszer próbálkozni a felvételi előtt. Jól számold ki, mi az optimális időpont. Figyelj arra is, hogy meghatározott idővel a vizsga előtt kell beadni a jelentkezést és az eredményeket is csak X idővel a vizsga után kapod meg. Ha már tudod, melyik nyelvvizsgát fogod letenni, nézz utána az időpontoknak a vizsgáztató hely honlapján.

4. Vállald föl, hogy a tanulás a te felelősséged!

Bahh, ez a mondat olyan felnőttszagú lett. Csakhogy attól még így van. Magyarul azt jelenti, hogy ne a tanártól, a sulitól, a magántanártól, a szüleidtől, a tankönyvtől, a nyelvvizsgára felkészítő tanfolyamtól várd, hogy megadja neked a nyelvvizsgát. Konkrétan senki nem adja meg neked a nyelvvizsgát, azért neked magadnak kell megdolgoznod. (Bár a dolgozni szó elég negatívan hangzik, remélem, ezen az oldalon sok olyan cikket találsz majd, ami bebizonyítja neked, hogy a tanulás lehet szórakoztató játék is, nem csak izzadságszagú munka.)

5. Döntsd el, milyen segítséget szeretnél/tudsz igénybe venni!

Bár vannak, akik teljesen önerőből is el tudnak érni a nyelvvizsga szintjére, ahhoz nagyon tudatosan kell tanulni, és hát a legtöbben nem vagyunk képesek rá. Ez nem szégyen, csak ismerd magad annyira, hogy tudd, neked mi vagy ki tud segíteni a legjobban. Ha csak az iskolai órák adottak, beszélj a tanároddal, mondd el neki, mi a célod és kérd meg, hogy segítsen (adjon extra anyagokat). Ha magántanárhoz mész, először is olvasd el ezt, utána pedig közösen dolgozzatok ki egy akciótervet. Ha sepciális felkészítő tanfolyamra mész, akkor se dőlj hátra, mert nem elég eljárni az órákra, bizony keményen tanulni kell, csak hát itt célirányosan kapod a segítséget.

6. Tanulj rendszeresen!

Igen, a nyelvvizsga egy elérhető cél, de azért meg is kell dolgozni érte. Foglalkozz minden nap a nyelvvel, még ha csak kevés időd is jut rá. A rendszeres kevés munka sokkal hatékonyabb, mint a fellángolásszerű tanulás heti egyszer-kétszer (még akkor is, ha az több órás tanulást jelent). És nagyon fontos: ha már egyszer megtanultál valamit, azt ne felejtsd el, hanem használd aktívan!

7. Légy rugalmas!

Ha tankönyvből tanulsz, ne csak menj előre, mint a szemellenzős igáslovak, hanem ugorj előre-hátra az anyagban. Ha valamit már tanultál, de nem világos, menj vissza és tanuld meg újra. És újra és újra, míg készségszinten nem tudod használni. Ráadásul egy könyv nem is elegendő, használj sok kiegészítő anyagot (könyvet, újságot, a netet, podcastokat, stb.)

8. Csinálj meg nagyon sok típusfeladatot!

Az egyik leghatékonyabb módszere a vizsgára való felkészülésnek, ha az előző évek vizsgasorait végigcsinálod. Egyrészt nagyon jó rutint szerzel (pl. abban, hogy oszd be a a vizsgán majd az idődet), másrészt nem ér majd meglepetés az éles vizsgán, hogy egy-egy feladatnál mi a teendő. Bár az egyes vizsgatípusok nagyjából hasonlítanak, mindenhol van valami, ami egyedi. Ezért, ha eldöntötted, melyik vizsgát szeretnéd letenni, célirányosan olyan feladatokat oldj meg. És nem elég csak megcsinálni egy feladatot, abból – főleg, ha hibát követtél el benne – tanulnod is kell. Mint egy okos robot, aki használat közben is tanul a lépéseit és az azokra adott reakciókat elemezve.

9. Ismerd meg az erősségeid és a gyengéid!

Mindenkinek megvan az, milyen típusú feladatokban ügyes és mi az, ami nehezebben megy.  Tegyél meg mindent, hogy a gyengébb részterületeken is fejlődj. Ha nehezen megy a hallgatás, nézz nagyon sok filmet, hallgass hangoskönyveket, podcastokat, csinálj nagyon sok hallgatásos feladatot. Ha nehezen szólalsz meg, direkt keress olyan helyzeteket, ahol beszélned kell (találkozz itthon külföldiekkel, skype-olj külföldiekkel, stb). Tudom, hogy ez nagyon kényelmetlen, mert ki kell lépned a komfortzónádból, de ha az a cél,  hogy nyelvvizsgád legyen, mert tovább akarsz tanulni, végy egy nagy levegőt és lépj ki a komfortzónádból!

10. Készülj föl lelkileg is a megmérettetésre!

Egy vizsgahelyzet tipikusan az a szituáció, ahol nagyon nagy (lehet) a stressz, amitől félsz, tartasz. A jó hír az, hogy ezekre előre felkészülhetsz, rendszeres meditációval minimálisra csökkentheted a feszültségedet. Persze az alapos tanulás és felkészülés elengedhetetlen, de szerintem a lelki ráhangolódás is legalább olyan fontos. Érdemes azt a napi öt percet rászánni, ha a továbbtanulásod a tét.

 

Szeretnélek még egyszer megnyugtatni, hogy nem egy eszeveszett elérhetetlen cél egy középfokú nyelvvizsga megszerzése. Több ezer embernek sikerült már, neked miért ne sikerülne? Csak tegyél meg minden tőled telhetőt, hogy megszerezd, és meglátod, sikerülni fog!

Ez is érdekelhet

A szótanulás titka (tényleg elárulom, mi az!)

A szótanulás titka (tényleg elárulom, mi az!)

A legtöbb diák, aki idegen nyelvet tanul előbb utóbb találkozik azzal a problémával, hogy úgy érzi nem tudja olyan jól kifejezni magát az adott nyelven, ahogy szeretné. Nyilván az anyanyelvünkön tudjuk a legjobban elmondani azt, ami a fejünkben van, de folyamatosan,...