május 1, 2023

Árvai Péter üzletember, többek közt a Prezi társalapítója és a Budapest Bridge (fiatal magyar vállalkozók egyesülete) elnöke. Magyar szülők gyerekeként született Svédországban, ott is járt iskolába és egyetemre. De nem ezért került a Példaképek sorozatba, hanem egy mondata miatt, amit a Hír24-nek adott interjújában olvastam.

“Míg Amerikában azt sulykolják a fiatalok fejébe, hogy mindegy, honnan jöttél, bármit elérhetsz, addig Magyarországon azt halljuk már az iskolától kezdve: ne álmodozz, úgysem sikerül. Mi (a Budapest Bridge-dzsel) ezen szeretnénk változtatni.”

 

Szeretném, ha ebből a mondatból nem azt szűrnéd le, hogy Amerikában jó, itthon meg rossz, mert ez egy nagyon sarkított kijelentés lenne. Sokkal inkább azt értsd ki belőle, hogy bárki bármit mondd, az ember elérheti az álmait. (Jó példa erre az ő személyes sikere is.) Mindegy, hogy az iskola, a szüleid, a barátaid, a környezted mit mond, ha te tudod, hogy mit szeretnél elérni, s ezért hajlandó vagy áldozni is (főként időt és energiát), akkor bármit elérhetsz.

Azt javaslom, fordítsd most el a tekintetedet a képernyőről, és gondolj bele, neked mi az álmod. Mit szeretnél elérni? Ne hozz kompromisszumokat, azt mondd, amit tényleg el szeretnél érni. Fontos, hogy meg is fogalmazd és ki is mondd a céljaidat, mert akkor nem egy ködbe burkolózott, halvány körvonalú valami-olyasmi-hogy dologról lesz szó, hanem egy konkrét, határozott célról. Csak ha te magad is tudod, látod és el is hiszed, hogy sikerül megvalósítani az elképzeléseidet, akkor sikerülhet. (Hiszen ha már a gondolati szinten sem hiszel benne, hogyan is tudna megvalósulni a fizikai síkon?)

Jól vésd az eszedbe ezt a képet, ahogy látod magad, amint eléred a célodat. Ha ez a kép lebeg a szemed előtt, könnyebb lesz átlendülnöd a nehézségeken, motiváltabb maradsz még akkor is, ha éppen nehéz vagy unalmas dolgot kell tanulnod. Mert tudod, hogy ez is egy lépcsőfoka a célodhoz vezető útnak.

Ebben az interjúban Árvai Péter még sok érdekes és értékes gondolatot megemlített, érdemes elolvasnod a teljes beszélgetést vele.

 

De álljon itt még egy részlet egy másik, vele folytatott beszélgetésből:

 

“Sikeres startupperként hogy látja, mik voltak azok a hiányosságok, amiket a gimnáziumban már meg kellett volna tanulnia? Mit tanácsolna a fiataloknak, mit tanuljanak, hogy valamikor majd sikeres vállalkozók legyenek?

– Ez egy nagyon jó kérdés, még senki sem kérdezte meg tőlem. Én azt mondanám, hogy a legfontosabb dolog az attitűd: megtanulni egy jó hozzáállást a különböző élethelyzetekhez. Ha elfogadjuk, hogy egyre gyorsabban változik a gazdaság, és azt is, hogy a kreativitás nyer a tapasztalattal szemben, akkor mi a fontos, és mit tudsz igazából kihozni egy iskolából?

Én biztos azt mondanám, hogy tanuljanak nyelveket.

– Kommunikálni az ötleteidet: alap. Igen, ez igaz.

Fontos valamilyen versenyképes szaktudást is szerezni…

– Jó, ezzel is egyetértek.

Külföldi szakemberek szerint az üzleti kultúra elsajátításában is komoly lemaradásunk van.

– Rendben, ez mind igaz, de ha elfogadjuk, hogy a technológiák is változnak, és a szaktudásod tíz év múlva már irreleváns, akkor valószínűleg az sokkal fontosabb, hogy hogyan tanulsz tanulni. Ha valamit tanultam a kreativitásról – amúgy a Prezi-felhasználóktól –, akkor az a következő három fontos kérdés: képes vagy-e megtalálni a belső motivációdat, hogy miért csinálsz dolgokat; képes vagy-e sérülékennyé tenni magad, azaz be mersz-e vállalni igazi rizikót; illetve képes vagy-e az alapvető fogalmakat átértelmezni, átfogalmazni az elfogadott megoldásokat. Azt gondolom, ha erre a három kérdésre az a válaszod, hogy igen, akkor valószínű, hogy kreatív vagy, valószínű, hogy valamilyen startuppal foglalkozol… és valószínű, hogy Prezit használsz.”

Ezt a teljes interjút itt olvashatod.

Ez is érdekelhet

Példaképek 1. – Demarcsek György

Példaképek 1. – Demarcsek György

Ebben a sorozatban olyan embereket mutatok be, akik valami nagy dolgot értek el, és a példájukból, a fejlődésükből te is sokat tanulhatsz. Inspiráló és elgondolkodtató történetek következnek.   Nagyon szeretem azokat a történeteket, amelyek azt mutatják be, hogy...

Példaképek 3. – Halácsy Péter

Példaképek 3. – Halácsy Péter

Halácsy Péter a Prezi társalapítója. A Prezié, akinek a másik alapítójáról már írtam egyszer itt az oldalon. Az a zseniális ezekben az emberekben, hogy mernek és tudnak másként gondolkodni, kilépni a megszokottból és ezzel inspirálni másokat is. És nem utolsó sorban...