május 1, 2023

Ha most kezded az egyetemet, vagy már egyetemista vagy, de úgy érzed, változtatnod kéne a tanulásodon, mert valami nem működik jól, akkor ez a cikk neked szól. Tanulási tippek kifejezetten az egyetemi élethez igazítva.

Ha egyetemista vagy, vagy egyetemre készülsz, érdemes figyelmesen olvasnod az alábbi tanácsokat. Egy neves amerikai pszichológiai szaklapban megjelent cikk zanzásított verzióját olvashatjátok az alábbiakban:

Tanulj szakaszosan!

  • Inkább minden nap tanulj egy keveset, mintsem egyszerre próbálj meg mindent begyömöszölni az agyadba!
  • Folyamatosan tanulj a szemeszter alatt, köved nyomon, hogy az egyes tárgyakból hol tart a tanár/csoport!
  • Ha óra előtt előre elolvasod az anyagot és óra után átnézed a jegyzeteidet, jelentősen megnöveled az esélyét, hogy átlásd, megérts és megjegyezd a tanulnivalót.

Teszteld önmagad!

  • Ahelyett, hogy olvasás közben jegyzetelnél, inkább olvass el egy fejezetet, és utána, fejből írj egy összefoglalót. Ezután ellenőrizd, mire emlékeztél és mi az, amit esetlegesen kihagytál. Ezeket a “lukakat” tömd be a jegyzetedben!
  • A fejezet végén lévő kérdéseket válaszold meg tanulás előtt és után is!
  • Használj szókártyákat (flashcard) a memorizáláshoz. Az egyik oldalra írd a kérdést, a másikra a választ. Csak azután fordítsd meg a kártyát, miután  emlékezetből megválaszoltad a kérdést. Csak azután vegyél ki egy kártyát a pakliból, ha már sokszor sikerült helyesen megválaszolnod a kérdést!
  • Legyenek fenntartásaid azzal kapcsolatban, hogy mi az amit tudsz! A fenti önellenőrző módszerek pontosabb képet adnak arról, mit tudsz pontosan és mit csak nagyjából.

Használd ki az órákat az iskolában!

  • Járj be az órákra és ott figyelj az előadóra!
  • Aktívan jegyzetelj az órákon és próbáld meg a figyelemelterelő dolgokat (telefon, laptop, tablet) kikapcsolni/otthon hagyni!
  • Ha van rá mód, kérd el a tanárodtól az előadás PowerPoint anyagát előre, így a kinyomtatott slide-ok mellé közvetlenül jegyzetelhetsz!

Olvass aktívan!

  • Ne az legyen a célod, hogy mielőbb letudd az olvasnivalót, sokkal inkább az, hogy megértsd a lényegét!
  • Ahogy olvasol, rendszeresen tegyél föl magadnak olyan kérdéseket, hogy “Mit tanultam ezen az oldalon/ebben a fejezetben vagy bekezdésben?” illetve “Milyne új dologgal találkoztam ezen az oldalon/ebben a fejezetben vagy bekezdésben?”
  • Írj magadtól is kérdéseket (és válaszokat), amelyek segítenek még jobban átlátni a tanulnivalót, pl. “Milyen példát találok erre a tanult dologra a való életben?”, vagy “Ez az X dolog miben tér el a régebben tanult Y dologtól?”

Általános tanácsok

  • Már a szemeszter elején írd be a vizsgák dátumait a naptáradba! Számold ki, mennyi időt kell egy-egy vizsgára készülnöd és ezeket a dátumokat is írd  be a naptáradba! Állíts be ezekhez a dátumokhoz emlékeztetőt is és hetente legalább egyszer pillants rá a naptárra, hogy tudj előre tervezni.
  • Ne hanyagold el a mozgást a szemeszter során! Napi fél óra mozgás (akár séta is), felturbózza az agyadat és könnyebben tudsz majd tanulni.
  • Aludj eleget! Ahhoz, hogy a tanulnivaló a hosszútávú memóriádba kerüljön, elengedhetetlen, hogy elegendő alváshoz jusson a szervezeted.

 

Természetesen a fenti felsorolás csak címszavakban tartalmazza a legfontosabb tudnivalókat, de ha tudatában vagy nekik és megpróbálod betartani őket, már sokat teszel, hogy jobb eredményekkel érj el az egyetemen.

Ha bármelyik fenti ponttal kapcsolatban többet szeretnél tudni vagy ezeken kívül van olyan kérdésed, amit szívesen feltennél, írj itt, a cikk alatt kommentben vagy írj a hanula.erika@mindenmegtanulhato.hu címre.

Ha úgy gondolod, a cikk segítene ismerőseidnek, barátaidnak is, egy megosztással segíthetsz nekik.

Ez is érdekelhet

Matat, firkál, gyűröget – hát hogy tud így figyelni?!

Matat, firkál, gyűröget – hát hogy tud így figyelni?!

Akár szülőként, akár tanárként sokszor láthatjuk, hogy amikor a gyereknek a tanulásra kéne figyelnie, helyette valamit matat a kezével: papírgalacsinokat készít, firkálgat, egy tollat piszkál és sorolhatnám. Az a helyzet, hogy ezt nem a tanulás helyett, hanem közben...