május 1, 2023

Olvasni jó. Ha nem szeretsz olvasni, akkor egyszerűen csak eddig nem találtad meg a neked megfelelő könyvet. Ne tévesszen meg az iskolai kötelező olvasmányok listája. Ha azok közül, amiket eddig elolvastál egyik sem tetszik, akkor ne az egész olvasást, mint olyat dobd ki a kukába, hanem keress addig, amíg nem találsz olyan könyvet, ami neked tetszik.

Ebben próbálok meg most segíteni. Olyan forrásokat gyűjtöttem össze, ahol kedvedre bogarászhatsz az ingyenes könyvek és hangoskönyvek között.

 

Szóval olvasni jó. Azért, mert minden egyes könyvvel, minden egyes szereplővel, akinek a bőrébe bújsz egy újabb életet élsz meg. Ha szeretsz olvasni és sokat is olvasol, egy fizikai élet alatt sok száz karakter életét élheted le. Ez elég jó business, nem?

Olvasni nem csak jó, de fontos is, mert a tanulás elengedhetetlen része, pláne, ha nyelvtanulásról van szó. Annyi információ, nyelvtani szerkezet, kifejezés, stb. áramlik be a tudatalattidba, hogy te magad is csodálkozol majd néha “Jéé, ezt meg honnan tudom?” Ja, kérem, valahonnan az információhegy alól húzta ki az agyad. Állítólag minden, amit egyszer is láttunk, olvastunk, hallottunk, tapasztaltunk elraktározódik az agyunkban, csak nem vagyunk képesek mindent tudatosan előhúzni.

Szóval azért jó olvasni mert egyrészt szórakoztató másrészt meg egyre nagyobb információhegyet lapátolsz be a fejedbe. Úgy, hogy közben heverészel az ágyon, kávézol, utazol, sorban állsz – szóval nem az iskolapadban ülve, a tanárt bámulva és unatkozva.

Az alábbi könyvek legtöbbje letölthető Kindle-re, azaz könyvolvasóra is. Ha valaha jó ajándékot akarsz kapni, kérj egy Kindle-t, mert ez valami zseniális eszköz. Kismillió könyvet, pdf-et, doksit rá lehet tölteni, van benne beépített szótár (csak ráböksz a szóra és kiírja a jelentését) ééés….nem rontja a szemet! Én sok ezer oldalt olvastam már rajta, és egyáltalán nem fájt tőle a semmim, míg ha tablet-et vagy telefont nézek sok időn keresztül, bizony jól bepirosodik a szemem.

Na, ennyi bevezető után lássuk a forrásokat:

Open Culture

Több, mint nyolcszáz ingyenes e-book, ami letölthető kindle-re, ipad-re de online is olvashatóak a számítógépen. Sok köztük a klasszikus, de vannak benne mesék és kortárs könyvek is.

Booksee

Ha a több száz könyv nem lenne elég, itt több, mint kétmillió(!) könyv közül válogathatsz. Nem minden ingyenes, de érdemes bogarászni az oldalon. Nagy előnye, hogy nem csak angol nyelvű művek szerepelnek rajta.

Gutenberg project

50.000 ingyenes e-könyv, kategóriákba szedve, könnyen kereshetően. Angol könyvek mellett találhattok német, francia, olasz és portugál szövegeket is.

Manybooks.net

Tizennégy nyelven, köztük magyarul is találsz könyveket. Szintén jó a keresője, plusz hírlevélre is feliratkozhatsz, akkor levélben kapsz infót az újonnan megjelenő könyvekről.

Archive

Nagyon vicces, ez az oldal úgy reklámozza magát, mint az internet archívuma 🙂 És tényleg, itt nem csak könyvek, hanem videók, képek, hanganyagok, doksik és még rengeteg más érdekes anyag fönt van.

 

És ha már hanganyagok, akkor lássuk hol lehet hangoskönyveket találni:

Audible

180.000 (!) hangoskönyv harminc napos ingyenes próbával. Egy hónap alatt csak találsz olyan sztorit ebből a több ezerből, ami megtetszik. Mert ha igen,  két könyvet ingyenesen le is tölthetsz.

Librivox

Naaaagyon hosszú listából lehet válogatni, műfaj, szerző, cím, stb szerint. Az oldal érdekessége, hogy önkéntesek olvassák föl a könyveket, és bárki jelentkezhet felolvasásra. Persze szűrő, meg kontroll van, de azért olyan jó látni, hogy emberek így (is) tudják segíteni egymást.

 

Ha esetleg nem tudod, hogyan tölts le egy könyvet, hanganyagot, stb, milyen kiterjesztés kell hozzá, hogyan kezeld a Calibre-t (a kindle tartalomkezelő programját), itt találsz egy videót, ami elég érthetően és egyszerűen elmagyarázza, mit is kell tenned.

 

Oké, és akkor lássuk a magyar vonatkozású oldalakat.

MEK (Magyar Elektronikus Könyvtár)

Az oldal dizájnja elég régimódi, de több, mint 14 ezer dokumentum között lehet keresgélni. Ráadásul a “normál” könyvek mellett kéziratok, enciklopédiák, kották, térképek, grafikus anyagok, stb. is találhatók az oldalon.

DIA (Digitális Irodalmi Akadémia)

Rengeteg szerző életműve, adatok, képek és persze a művei is szerepelnek rajta. Ha rákattintasz egy szerzőre, az ő lapja bal oldalán a menüsorban tudsz rákeresni a műveire, amit aztán vagy online tudsz olvasni, vagy letölthetsz a gépedre.

Papírontúl

1200 ingyenes e-könyv illetve még sok-sok alig pár száz forintos könyv. Szintén jól kereshető, kategóriákba szedve. Nagy előnye még, hogy a magyar iskolák által összeállított kötelező olvasmányok listája is szerepel rajta. Azaz a listán lévő könyveket tudod pár kattintással letölteni és már csak valami kellemes helyet kell keresned (egy kényelmes fotelt, egy kávézót vagy a strandot), hogy olvashass.

 

Ha pedig magyarul akarsz hangoskönyveket hallgatni, keresd fel ezeket az oldalakat:

Hangoskönyv.net

MP3 formátumban letölthető ingyenes és legális hangoskönyvek tömkelege. Itt is van külön kötelező olvasmány kategória de szerintem érdemes körülnézni a népszerű tartalmak címszó alatt is.

Könyvespolc

Igaz, itt nem csak hangoskönyvek, hanem “normál, olvasós” könyvek is letölthetők, nekem nagyon tetszik a hangoskönyv felhozatala, azért ide tettem. Plusz van Olvasónapló kategória is, ha valakinek ehhez kéne egy kis segítség. (Sajnos itt nincs sok tétel, de remélhetőleg töltenék még föl).

YouTube

És az abszolút bingo a Youtube, ahol sok ezer órányi hangoskönyv van, csak győzze az ember hallgatni. Igaz, ezek nem letölthetők, csak online tudod hallgatni, de ha van internet hozzáférésed, semmi akadálya egy jó kis könyvet meghallgatni, végigizgulni. Egyébként jellemző, hogyha beírom a Youtube keresőbe, hogy hangoskönyvek, az első találat Harry Potter 🙂

 

Látod, millió szám állnak rendelkezésre könyvek az interneten, tehát a pénz/könyv/ötlethiány nem lehet akadály. És olvasni jó!

De tudod mit, ne higgy nekem, inkább járj utána te magad 🙂

Ez is érdekelhet

Tanulási terv lépésről lépésre vizsgafelkészüléshez

Tanulási terv lépésről lépésre vizsgafelkészüléshez

Érettségire készülsz? Közeleg az egyetemi vizsgaidőszak? Esetleg nyelvvizsga előtt állsz? Ha igen, ismerős az az érzés, ahogy a pánikhangulat csúszik be az életedbe? "Úristen, mennyi tanulnivaló van még előttem! Hogy fogom tudni én mindezt megtanulni?! Nekem ez nem...

Ahogyan biztosan megjegyzed a kémiai vegyjeleket

Ahogyan biztosan megjegyzed a kémiai vegyjeleket

Akkor tudsz valamit hosszú távon is megjegyezni (és nem csak bemagolni!), ha van mihez kötnöd a tanultakat. Ha van “ragasztó”, ami hozzáragasztja a már meglévő tudásodhoz az újonnan tanultakat. Az egyik legjobb ilyen kötőanyag a humor. A humoros dolgokat az ember...