május 1, 2023

Akár hiszed, akár nem, a történelmi évszámok tanulása sem feltétlen kell, hogy fárasztó és nehéz legyen. Csak érdekesen kell megközelíteni, és máris kinyílik rá az ember agya.

Az évszámok tanulásánál két alapvető probléma szokott lenni:

  1. túl sok adatot kell megtanulni (sok a bebiflázandó évszám)
  2. nincs mihez kötni az évszámot, lóg a levegőben (így szokott az ember simán tévedni akár pár száz évet is)

Mindkét problémára az a megoldás, hogylásd az összefüggéseket, tudd, hogy valami miért épp akkor történt, amikor.Minél jobban érted a történelmi események kirobbantó okait, az összefüggéseket, a kapcsolatot két évszám között, annál könnyebben tudod megtanulni az évszámokat. És minél több évszámot tudsz, annál könnyebben tudsz egy új évszámot belefűzni a már meglévő adathalmazba. Olyan ez, mint egy pókháló: minél sűrűbb szövésű a háló, annál könnyebben tudsz újabb szálat kihúzni, hiszen annál több kapcsolódási pontra van lehetőséged.

No, ennyi elmélet után nézzük, a gyakorlatban milyen segítséget tudsz ehhez felhasználni.

Például egy zseniális weboldalt, a histography-t.  Az oldal készítői csináltak egy olyan felületet, ahol a wikipédiából vett kismillió adat alapján évszámokra tudsz rákeresni, megnézheted, hogy mikor mi történt.

events

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Minden pötty egy történelmi esemény. Ha a kurzorral fölé mész, megjelenik egy kicsi kép illetve az esemény neve. Ha rákattintasz, a kép nagyobb lesz és további linkeket találhatsz az eseményhez: wikipédiás leírást, beszúrt képeket, videókat illetve megmutatja azokat a pöttyöket, azaz eseményeket az oldalon, amelyek kapcsolódnak hozzá!

És ami igazán zseniális benne: egy adott függőleges sor pöttyei mind ugyanazon év eseményei (na jó, néha egy-két év csúszással) Így nagyon látványosan megmutatkozik, egy adott évben milyen események zajlottak párhuzamosan a világban.

Az időszalagon az első adat a 13 milliárd évvel ezelőtti ősrobbanás, a legfrissebb pedig 2015-ös, de ahogy kerülnek be újabb adatok a wikipédiára, úgy frissül naponta(!) ez az oldal is. Az alsó csúszkán lehet az időben “utazni”, azaz az időszalagon előre-hátra menni.

Az emberi testes honlap után ez a másik, amire az (általános iskolás) fiam nagyon rákattantak.

Ez is érdekelhet

Matat, firkál, gyűröget – hát hogy tud így figyelni?!

Matat, firkál, gyűröget – hát hogy tud így figyelni?!

Akár szülőként, akár tanárként sokszor láthatjuk, hogy amikor a gyereknek a tanulásra kéne figyelnie, helyette valamit matat a kezével: papírgalacsinokat készít, firkálgat, egy tollat piszkál és sorolhatnám. Az a helyzet, hogy ezt nem a tanulás helyett, hanem közben...