május 1, 2023

Verset tanulni mindenkinek kell a suliban. Ezen lehet morgolódni, felháborodni, örülni neki – vagy lehet keresni olyan segítséget, amivel könnyebben megy a verstanulás. Érdekel, milyen segítségről beszélek? Kattints a gombra, és olvass tovább!

Az ember képekben gondolkodik, ezért van az, hogy ha képekkel, jelekkel jegyzetel valamit, akkor sokkal könnyebben megjegyzi a tanulnivalót. Sokkal könnyebben elő tudja hívni a memóriájából a tanultakat, ha azok nem szavakként, elvont fogalmakként vannak elraktározva az agyban, hanem képekben.

Minél meghökkentőbb, viccesebb, karakteresebb egy kép, annál könnyebb megjegyezni.

Ezért is igaz a mondás, hogy egy kép száz szóval is felér.

Valószínűleg kisiskolás korodban, amikor verset kellett tanulnod, te is könnyebben megjegyezted a sorokat, ha kis rajzokat készítettél a vers mellé. Ezek a képek aztán hívószóként működtek: ahogy felidézted a képeket, úgy jutottak eszedbe a sorok egymás után. Ez egy nagyon jó módszer a verstanuláshoz. De mi van akkor, amikor felsőben vagy középiskolában már komoly verseket kell tanulni, tele elvont fogalmakkal, régies szavakkal? Akkor is jó szolgálatot tesznek a saját készítésű kis rajzok, jelek, amiket a sorok mellé biggyesztesz.

Vagy például egy teljes képregényt készíthetsz a versből 🙂 Na, jó, ha erre nincs időd/energiád/tehetséged (mint az emberek 99%-nak) akkor felhasználhatod profi grafikusok munkáit is.

Az Életben Maradnának egy zseniális kezdeményezés. Öt nagy magyar költő egy-egy híres versét ültette át képregény formába öt magyar grafikus, képregény rajzoló. Nem csak hogy elképesztő képi világot jelenítenek meg, de szerintem a versek is könnyebben értelmezhetőek a mai, modern embernek. A walesi bárdok például a mai környezetbe jelenik meg, óriásplakátokkal, rockerekkel és milliomos “nagyemberrel”.

 

Arany János balladáján kívül az alábbi versek képregény adaptáció léteznek. (A címre kattintva a teljes képregény elolvasható)

 Kölcsey Ferenc: Himnusz

 

Kölcsey Ferenc: Huszt

 

Ady Endre: Harc a nagyúrral

 

Berzsenyi Dániel: Első szerelem

 

Csokonai Vitéz Mihály: A reményhez

 

Egyébként tudtátok, hogy a fenti költők mindegyike tüdőgyulladásban halt meg? Erről is olvashattok a képregények honlapján (itt). Amikor az iskolában az írók, költők életrajzát tanulja az ember, azok néha nagyon össze tudnak keveredni, hiszen rengeteg adatot kell megjegyezni, amit a legtöbbször az ember semmihez sem köt. Itt viszont “életre kelnek” a költők, a rajzok miatt van mihez kötni a történéseket – még ha arról is van szó, ki miben halt meg.

Tanuljatok képekkel, rajzokkal, képregénnyel (akár saját készítésűvel, akár profi munkával) mert így sokkal hatékonyabban és rövidebb idő alatt tudjátok a verseket megtanulni, mint a hagyományos módszerrel!

(A nyitó kép Lakatos István keze munkája, Kölcsey Ferenc: Huszt című versének képregény adaptációjából.)

Ez is érdekelhet

Matat, firkál, gyűröget – hát hogy tud így figyelni?!

Matat, firkál, gyűröget – hát hogy tud így figyelni?!

Akár szülőként, akár tanárként sokszor láthatjuk, hogy amikor a gyereknek a tanulásra kéne figyelnie, helyette valamit matat a kezével: papírgalacsinokat készít, firkálgat, egy tollat piszkál és sorolhatnám. Az a helyzet, hogy ezt nem a tanulás helyett, hanem közben...