május 1, 2023

Tudtátok, hogy egy magyar nő volt az, aki “feltalálta” a szimultán tolmácsolást? És nem is egy, hanem tizenhat idegen nyelven beszélt? Tőle kaphattok most tanácsokat a nyelvtanulással kapcsolatban. Sőt, a cikkben az egyik könyvét is letölthetitek.

Ha a nyelvtanulás szóba kerül, és tanácsot szeretnél kapni, ki lenne hitelesebb, mint egy olyan ember, aki 16 nyelven beszélt, aminek a legtöbbjét autodidakta módon (azaz magától) tanulta. Aki négy nyelven felkészülés nélkül is tolmácsolt, de az összes többi általa tudott nyelvvel is pénzt keresett. Aki a világ első szinkrontolmácsainak egyike volt. Aki tolmácsként beutazta a világot, több, mint negyven országban járt. Aki imádott nyelveket tanulni.

Ő Lomb Kató, magyar polyglot (több nyelven beszélő).

Oké, szóval eddig a hivatalos tudnivalókat mondtam el róla. Nekem viszont volt szerencsém személyesen is találkozni és egy nagyon kellemes délutánt együtt tölteni vele. Akkor sokat beszélgettünk és így egy kicsit jobban megismertem őt. Egy tüneményes, csupa mosoly ember volt, aki abszolút friss volt szellemileg (amikor találkoztunk akkor és 15, ő pedig 81 éves volt). Én kérdezgettem őt a nyelvtanulásról, ő meg engem arról, hogy élnek, szórakoznak ma a fiatalok 🙂 Valószínűleg ez az örök kíváncsisága hozzájárult ahhoz, hogy állandóan új nyelveket akart tanulni. Akkor is, amikor mi beszélgettünk mesélte, épp milyen nyelveket szeretne elkezdeni tanulni. Hát igen, soha nincs túl késő valami újba belekezdeni!

Szóval lássuk, mit tanácsol Lomb Kató azoknak, akik nyelvet tanulnak.

  • Minden nap foglalkozz a tanult nyelvvel. Ha kevés az időd, legalább egy tíz perces monológot mondj el magadban.
  • Ha csökkenne a lelkesedésed a tanult nyelv iránt, ne hagyd abba az egészet, inkább keresd meg más módját a tanulásnak. Zenehallgatás helyett újságolvasást, olvasás helyett beszélgetést, stb.
  • Soha ne tanuld a szavakat elszigetelten, hanem mindig szövegkörnyezetben.
  • A füzeted, könyved margójára írj ki olyan egységes szóelemeket, amiket egy az egyben fel tudsz használni a beszéded közben.
  • Járj nyitott szemmel a világban, értelmezd az idegen nyelven látott kifejezéseket (pl. reklámok) vagy fordítsd le a látott dolgokat az idegen nyelvre (rendszámok, házszámok, stb.)
  • Csak olyan kifejezéseket tanulj meg, amit tanár átnézett vagy biztos helyről származnak, nehogy valamit hibásan memorizálj.
  • Az idiómákat mindig E/1. személyben tanuld meg (pl. Csak vicceltem).
  • Egy idegen nyelv olyan, mint egy erődítmény. Érdemes sok oldalról támadni: olvasni, filmeket nézni eredeti nyelven, beszélgetni anyanyelvűekkel, tankönyvet tanulmányozni, stb.
  • Ne félj megszólalni!
  • Hidd el magadról, hogy nyelvi zseni vagy! Ha a tények mást mutatnak, fogd rá a tankönyvre, a rossz módszerre, stb, de magadban mindig is higgyél!

Ha szeretnéd kinyomtatni és kiraknak az íróasztalod fölé ezeket a jó tanácsokat, innen letöltheted: Lomb Kató 10 tanácsa a sikeres nyelvtanuláshoz.

Ha pedig az Így tanulok nyelveket című könyvére vagy kíváncsi, innen le tudod tölteni (pdf formátumban) és el tudod olvasni. Remélem, rád is legalább olyan nagy hatással lesz, mint rám volt.

Ez is érdekelhet

A szótanulás titka (tényleg elárulom, mi az!)

A szótanulás titka (tényleg elárulom, mi az!)

A legtöbb diák, aki idegen nyelvet tanul előbb utóbb találkozik azzal a problémával, hogy úgy érzi nem tudja olyan jól kifejezni magát az adott nyelven, ahogy szeretné. Nyilván az anyanyelvünkön tudjuk a legjobban elmondani azt, ami a fejünkben van, de folyamatosan,...