május 1, 2023

Most megint egy olyan témához nyúlok, amit sajnos nem tanítanak az iskolákban. Pedig már tudományos kísérletekkel is bizonyított, hogy a segítségével javítható a memória, a koncentrálási képesség, a figyelem, az emlékezőképesség, egyszóval maga a tanulás. Ez pedig nem más, mint a meditáció.

Nem tudom, mi jut eszedbe, ha meghallod a meditálás szót, de most ne turbános fakírokra, meg keleti jógikra gondolj. Igaz, a meditációnak keletiek a gyökerei, de a nyugati ember is, a maga nyugati életstílusába be tudja építeni a meditációt. Sőt, nagyon is jó lenne, ha beépítené, mert ezáltal hatalmasat ugrana az életminősége.

Rengeteg olyan (nagyon is jó) módszer van, ami segít az embernek elsajátítani a meditálást, ilyen a jóga, az agykontroll, a TM (Transzcendentális meditáció), stb. De nem kell ilyen mélységekbe ereszkedned, ha szeretnéd kipróbálni a meditálást. Egyszerűbb, mint gondolnád. Csak olvass tovább, ahol szimpla lépésekre bontva megmutatom, mit kell csinálnod.

Miért meditálj?

Egyszerűen azért, mert a meditáció jó a testednek/lelkednek/agyadnak egyaránt. Ez nem csak reklámszöveg, tényleg működik. Olyan anyagok szabadulnak föl a testedben, amelyek jótékony hatással vannak a teljes lényedre.

Nézd meg ezt a videót, ami elmagyarázza, mi is játszódik le a testedben, amikor meditálsz:

 

 

Ahogy a kisfilmből is kiderül, legalább pár hét gyakorlásra van szükséged ahhoz, hogy látványos, tartós eredményt érj el a tanulás terén, de hidd el – saját tapasztalatból tudom – már az első meditáció után is sokkal jobban fogod érezni magad. Nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb, kipihentebb leszel. Már egy-két meditáció után is érhetsz el eredményeket, de ha valóban tartós sikereket szeretnél, legyél kitartó.

Hogyan meditálj?

  1. Keress egy olyan nyugodt helyet, ahol egyedül lehetsz, nem zavar senki.
  2. Lehetőleg csönd legyen körülötted, de a beszűrődő alapzaj nem baj. Ha majd gyakorlott meditáló leszel, a legzajosabb, legzsúfoltabb helyeken is képes leszel meditálni.
  3. Úgy helyezkedj el, hogy az kényelmes legyen. Azaz sehol ne szorítson ruha, ne fázz, ne legyél szomjas, stb. Ülhetsz, fekhetsz, a lábadat fölrakhatod, ahogy neked kényelmes.
  4. Csukd be a szemed.
  5. Vegyél egy mély levegőt, majd lassan ereszd ki.
  6. zárj ki minden zavaró gondolatot a fejedből. Ü
  7. Először a testedet lazítsd el. Ezt a legjobban úgy tudod elérni, hogy az egyes izomcsoportokat először nagyon erősen megfeszíted pár másodpercre, aztán elernyeszted. Azaz csukott szemmel figyelj a lábfejedre, feszítsd meg, “szorítsd ökölbe” a lábujjaidat, majd ernyeszd el. Most tedd meg ugyanezt a vádliddal, aztán a comboddal, a fenekeddel, stb. Haladj így fölfelé, legvégén az arcizmaidat, a fejedet lazítod el.
  8. Vegyél megint egy mély levegőt.
  9. Most jöhet a vizualizáció.
  10. Végül vegyél még egy nagy levegőt és nyisd ki a szemed.
  11. Nyújtózkodj egy nagyot.

 

Mit vizualizálj?

A céljaidat. Amit el szeretnél érni.

Persze ehhez előbb pontosan meg kell tudnod fogalmazni, mit szeretnél elérni.

Ha épp vizsgára készülsz, vizualizáld azt, ahogy nyugodtan, magabiztosan bemész a vizsgára, kihúzod azt a tételt, amit szeretnél és sziporkázva elmondasz mindent. A tanárok le vannak nyűgözve. Te magabiztos vagy és jól érzed magad.

Ha felvételire készülsz, vizualizáld azt, amint hibátlanra megírod a felvételit vagy ahogy meglátod a levelet, amiben megírják, hogy fölvettek.

Lásd magad előtt, ahogy minden erőfeszítés nélkül váltasz egyik nyelvről a másikra. Fesztelenül, lazán beszélgetsz külföldiekkel, folyékonyan és magabiztosan tudod kifejezni magad. Halld, milyen szép az, amikor idegen nyelven beszélsz.

Minél életszerűbben látod magad előtt a jelenetet, annál jobb. Próbáld meg minél több érzékszervedet bevonni, éld át, csináld teljes beleéléssel a vizualizációt.

Mikor meditálj?

Egy-egy ilyen meditáció 5-10 percnél nem tart tovább. Érdemes napi szinten bevezetni az életedbe. Általában ébredés után vagy közvetlen lefekvés előtt jó meditálni, akkor könnyen tudsz alfa (azaz ellazult) állapotba jutni. Ha este meditálsz nem is baj, ha a végén elalszol. Így a kivetített képek még mélyebbre jutnak, a tudatalattid egész éjjel dolgozik rajta.

Ha esetleg suliban, vizsga előtt, stb. nagyon feszült vagy, esetleg izgulsz, akkor is érdemes elvonulni és meditálni pár percet. Nagyon jól meg tudja nyugtatni az embert.

 

Viszont nagyon fontos, hogy a meditáció maga nem helyettesíti a tanulást, a felkészülést. Sajnos nem elég, hogy elképzeled, amint sikerül a vizsga, tanulni is kell rá 🙂 Az viszont biztos, hogy a tudatalattid nagyon jól fel tudja turbózni a tudatos agyaddal megtanult dolgokat. Olyan ez, mintha egy láthatatlan kéz a céljaid felé terelgetne.

Kételkedsz egy kicsit abban, amit írtam? Nagyon helyes! Ne higgy el mindig mindent, amit olvasol! Próbáld ki – veszíteni valód nincs, ártani nem árthatsz vele. De szerintem nagyon is sokat nyerhetsz általa. (Annyi buddhista szerzetes mégsem tévedhet, nem?)

Ez is érdekelhet

A figyelem megerősítése

A figyelem megerősítése

Ülsz a könyv fölött és már ötödször olvasod azt, ami előtted van, de nem fogod fel az értelmét. Mindannyian ismerjük ezt az érzést. Gyerek, felnőtt egyaránt. Ez egy teljesen természetes jelenség, nincs is vele semmi gond. Egészen addig, amíg nem ez lesz a rendszeres...