május 1, 2023

Nehezen ülsz neki tanulni? Mindig elkalandoznak a gondolataid? Hiába tűzöl ki célokat, sokszor nem sikerül elérned őket?
A kulcs az önfegyelemben van. Ha sikerül megedzened az önfegyelmedet, akkor a fenti problémákat is könnyebben kezeled. És mivel az önfegyelem is egy készség, ami tanulható és fejleszthető, mindenki számára elérhető a fejlődés.
Ebben a cikkben arról olvashatsz, mit tegyél, hogy erősebb legyen az önfegyelmed.

Kérdés: Miért olyan nehéz önfegyelmet gyakorolni?

Válasz: Mert folyamatosan közbevág valamilyen sürgető gondolat, ami kizökkenti az embert.

Az a baj, hogy az önfegyelemhez energia és odafigyelés kell, miközben folyamatosan felbukkannak olyan gondolatok, amelyek a könnyebb út irányába terelnének. Az ember pedig, természetétől fogva, szívesebben választja a könnyebbik utat.

Főleg, ha gyerek. Vagy még kamasz, aki csak épp belépni készül a felnőttkorba.

Ha úgy gondolod, veled is gyakran előfordul, hogy letérsz a könnyebbik útra (pedig tudod, hogy nem kéne), javaslom, olvasd el az alábbi pontokat és próbáld meg alkalmazni őket. Nem garantálom, hogy elsőre mindegyik tökéletesen fog működni, de idővel és kitartó gyakorlással nagyot tudsz változtatni az önfegyelmeden. Ez pedig nem csak a tanulásban, de az élet egyéb területein is a javadra fog válni.

Lássuk hát, mit tegyél, hogy megerősítsd az önfegyelmedet.

1. Ismerd meg a gyengeségeidet!

Sok mindennel kapcsolatban gondolom azt, hogy a jó önismeret rettentő fontos. Ebben az esetben is. Az, hogy tudod, mik a gyengeségeid szerintem kifejezetten jó, hiszen így azzal is tisztában vagy, min kell változtatnod. Mi az, aminek figyelmet kell  szentelned, amin dolgoznod kell. Ha nem tudod, mik a gyengeségeid, kérdezd meg a hozzád közel állóktól, több mindenkitől, és ha van olyan, amit többen is említenek, érdemes elgondolkoznod rajta.

2. Figyeld meg magad!

folyamatos önvizsgálat és visszajelzés nagyon fontos. Így észre vehetsz olyan mintákat is, amiknek egyébként nem vagy tudatában. Érdemes „naplót vezetni” egyszerű feljegyzéseket csak, hogy mikor és miért sikerült vagy éppen nem sikerült valami, mikor és mitől mentek jól a dolgok vagy voltak kudarcaid. Ezek a visszajelzések pont abban segítenek, hogy tudatosítsd, nálad mi működik, mi befolyásol, mi hat rád – pozitív és negatív irányban egyaránt.

3. Tudatosítsd magadban az önfegyelem lanyhulását!

Ha valaha meditáltál már, tudhatod, hogy milyen könnyen elterelődnek az ember gondolatai. Ilyenkor annyi a teendő, hogy az ember tudatosítja magában, „Ok, most máshol járnak a gondolataim” és visszatér a meditáláshoz. Ha újra elcsatangolnak a gondolatok, újra tudtasít és újra visszaterel. És újra és úja és újra. Ugyanez igaz az önfegyelem lanyhulására is. Ha észreveszed, hogy nem vagy elég fegyelmezett (félbehagysz valamit, halogatsz, stb.), tudatosítsd magadban, majd hozz tudatos döntést, és tegyél tudatos lépéseket.

4. Ne engedj a csábításnak!

Ha kisebb dolgoknál megtanulod, hogyan állj ellen a kísértésnek, megerősíted az önbizalmadat, így ha majd nagyobb és fontosabb dolgok kerülnek elő, már „edzett” leszel. Egyedül vagy és unatkozol otthon? Ne kezdj el nassolni unaloműzésként! Tudatosítsd magadban, hogy ez most csak pótcselekvés lenne és állj ellen!

hogyan növeld az önfegyelmedet

5. Csinálj olyat, amit szenvedélyesen szeretsz!

Ha van olyan hobbid vagy projekted, amivel szenvedélyesen szeretsz foglalkozni, sokkal könnyebb lesz ezen keresztül megerősítened az önfegyelmedet. Hiszen nyilvánvaló, hogy itt is lesznek hullámvölgyek, amikor könnyen elcsábul az ember a könnyebbik út felé, de ha olyan dologgal foglalkozol, ami alapvetően feltüzel, könnyebben tudod visszaterelni magad. Tudatosítasz és visszatérsz a teendőidhez – ez esetben egy kedvelt teendőhöz.

6. Kis lépésekkel haladj!

Az nagyon jó, ha mersz nagyot álmodni és magasra teszed a lécet, de nem tudsz egy szuszra, megállás nélkül eljutni ide. Ha kifulladsz és leállsz, könnyen elveszted a motivációdat és így nehéz tartani az önfegyelmet, hogy folytasd. Ha viszont kis lépésekben haladsz és mindig csak az előtted álló kis dologra koncentrálsz, sokkal kiegyensúlyozottabb lesz a menet. Maratont sem lehet a startnál felvett nagy lendülettel lefutni. Ha sikerül a kis lépésekkel való haladást betartanod, megnő az önbizalmad (mert ugye képes vagy kitartóan haladni a cél felé), ez pedig segít az önfegyelmed fejlesztésében is.

7. Írj listát a teendőidről!

A fent említett kis lépéseket listába is lehet szedni. Olyan listát írj, amiben konkrét cselekvések vannak, amikkel el tudod érni a célod. Pl. ha nyelvvizsgázni szeretnél, írj heti/napi listát arról miket kell tenned: minden nap megnézek egy sorozat epizódot az adott nyelven, minden nap megtanulok tíz új szót, minden héten megcsinálok két típusfeladatsort, stb. Ahogy napi/heti szinten pipálod ki a megtett lépéseket, úgy fog nőni az önbizalmad és ezzel együtt az önfegyelmed is.

8. Ne akarj tökéletességre törekedni!

Nem baj, ha néha hibázol. Nem baj, ha nem megy minden nap az önfegyelem gyakorlása. Mindenkinek vannak olyan napjai, amikor semmi nem jön össze. Ilyenkor ne ostorozd magad, egyszerűen fogadd el a helyzetet. Ha ez csak néha fordul elő, attól még bőven elérheted a céljaidat. A kulcs a rendszerességben van és nem a néha felbukkanó rossz napokban. Arra figyelj csak, hogy ne hagyd abba a céljaidra való törekvést. Tudod,

hogyan növeld az önfegyelmedet

Ez is érdekelhet

A figyelem megerősítése

A figyelem megerősítése

Ülsz a könyv fölött és már ötödször olvasod azt, ami előtted van, de nem fogod fel az értelmét. Mindannyian ismerjük ezt az érzést. Gyerek, felnőtt egyaránt. Ez egy teljesen természetes jelenség, nincs is vele semmi gond. Egészen addig, amíg nem ez lesz a rendszeres...