május 1, 2023

Szerintem alapvetően két fontos dolog van, amit a nyári szünetben tenni lehet. Azaz nagyon melegen ajánlott – hogy stílusos legyek. Az egyik a pihenés, vagyis inkább PIHENÉS így, csupa nagy betűvel. A másik pedig egy roppant izgalmas dolog, ami akár még szemléletformáló hatású is lehet. Hogy mi is ez? Olvass tovább, és megtudod.

 

De mielőtt elárulnám, mi is ez a második, fontos dolog, szeretném tisztázni, miért nagybetűs a pihenés.

A sportban, sőt, kifejezetten az élsportban, nagy hangsúlyt fektetnek az edzők arra, hogy ne csak dolgoztassák az izmokat, ne állandó, semmit nem kímélő erőfeszítéssel teljen a versenyekre való felkészülés.

Tudják ugyanis, hogy a pihenésnek legalább ilyen fontos szerepe van a legjobb teljesítmény elérése szempontjából, mint magának az edzésnek.

Ugyanis ilyenkor regenerálódik a test, raktározódnak el az információk, gyógyulnak be a kisebb (nagyobb?) sérülések, és ilyenkor gyűjt az ember energiát, hogy az újabb megmérettetéskor legyen miből merítkeznie.

Ugyanez igaz a diákokra és a tanulásra is.

 

mire való a nyári szünet

 

Azt hiszem, az mindenkinek egyértelmű, hogy mennyire leterheltek a diákok az iskolában (meg az egyéb elfoglaltságok miatt), muszáj tehát, hogy legyen olyan idő, amikor valóban tudnak töltekezni. Ilyenkor nem csak egy hétvégéről van szó, hiszen mire kifújja magát a diák, már újra itt a hétfő reggel, hanem az olyan igazi, hosszú pihenésről, amikor tényleg el lehet lazulni. (Az a  felnőtt, aki volt már három napos és két hetes nyaraláson is, tudja, miről beszélek. Merthogy ott is kell pár nap, míg ki tudja kapcsolni magában a munkahelyi problémákon való állandó agyalást.)

A pihenés lehet bármi, ami jól esik. Mivel kamaszokról van szó, nyilvánvaló, hogy sokat alszanak, ami nagyon helyes, mert a tanév közben krónikus alváshiányban szenvednek. Ezek után lehet gördeszkázni, strandolni, mozizni, zenélni, számítógépes játékot játszani, olvasni, fesztiválozni, vagy egyszerűen csak együtt lenni a haverokkal, barátokkal és lazulni.

De mi az a bizonyos másik, nagyon fontos és érdekes dolog, amit a szünetben csinálni lehet?

Most van itt a lehetőség arra, hogy megtapasztald, a tanulás egyáltalán nem egyelő az iskolai tanulással. Igen, azt javaslom, a nyári szünetben is tanulj valamit.

Hogy mi van?!?

Igen, jól olvastad. Azt javaslom, tanulj valamit. De ez a valami olyan legyen, amit szeretsz, ami érdekel, amivel jó foglalkozni. Ha szeretsz fotózni, tanuld meg például a Photoshop-ot használni! Ha szeretsz a konyhában babrálni, tanulj meg valami tortakülönlegességet készíteni! Szeretsz sportolni? Tanulj meg vizisízni, szörfözni vagy kóstolj bele egy új küzdősportba! Kezdj bele egy idegen nyelv tanulásába, csak úgy, buliból – vizsgák, jegyek, magolás nélkül. Csak azért, hogy jobban tudj csajozni/pasizni a fesztiválokon! Iratkozz be egy rajztanfolyamra vagy kezdj el programozni tanulni! Lehet az bármi, csak az a feltétel, hogy szeresd a dolgot!

És hogy miért fontos ez?

Mert így megtapasztalod (nem csak beszélnek róla, hanem első kézből tapasztalod), hogy a tanulás természetes folyamata az, hogy utánajársz a dolgoknak, kipróbálod az új ismereteket, hibázol, sokat-sokat hibázol, de a hibákból tanulsz, majd újra és újra próbálkozol, és rájössz, hogy egyre jobb leszel. Megérted, hogy a belső motivációnak mekkora szerepe van abban, hogy eredményeket érj el.

Megérted, hogy befektetett energia és idő nélkül nem várhatsz el reális fejlődést. De azt is megtapasztalod, hogy az az idő, míg a “tanulnivalóval” foglalkozol nem muszáj, hogy unalmas, vagy épp utált elfoglaltság legyen.

Ez a tapasztalat pedig azért fontos, mert egyrészt szeptembertől át tudod emelni az iskolai tanulásba is – legalábbis megpróbálhatod. Azaz keresel a sulis tanulásban is olyan nézőpontokat, területeket, amik érdekelnek, ahol fel tudod kelteni magadban a belső motivációt. Hiszen most már tudod, hogy ez mennyire fel tudja turbósítani a fejlődést.

Másrészt viszont azt is meglátod, hogy a tanulás nem csak az iskola négy fala között létezik. Minden tanulás, amikor új ismereteket próbálunk magunkba szívni vagy épp alkalmazni, legyen szó autóvezetésről vagy egy új számítógépes program megtanulásáról. Ahhoz pedig, hogy lépést tudjunk tartania  világgal, folyamatosan tanulni, fejlődni kell. Vagyis nem kell, de érdemes, ha nem akarsz majd kimaradni a sok új és izgalmas dologból, ami a suli után is vár még rád.

A nyári szünetben, kedvtelésből történő tanulás az egész életen át tartó tanulás előszobája.

Ami pedig egy izgalmas és érdekes világra nyit ajtót. Rajtad múlik csak, hogy nyitogatsz-e ilyen ajtókat.

Ez is érdekelhet

A figyelem megerősítése

A figyelem megerősítése

Ülsz a könyv fölött és már ötödször olvasod azt, ami előtted van, de nem fogod fel az értelmét. Mindannyian ismerjük ezt az érzést. Gyerek, felnőtt egyaránt. Ez egy teljesen természetes jelenség, nincs is vele semmi gond. Egészen addig, amíg nem ez lesz a rendszeres...