május 1, 2023

Van egy dolog, amit szerintem nagyon rosszul tanítanak az iskolákban. Na jó, több is van, de ez minden tantárgyra és sok-sok tanárra igaz (persze tisztelet a kivételnek). Az a helyzet, hogy ha a diák az iskolában hibázik, akkor annak negatív következménye lesz: rossz jegyet, pontlevonást kap, összevont szemöldök és rosszallás lesz a jussa. Pedig a hiba a tanulási folyamat elengedhetetlen része!

Gondoljatok csak bele, amikor egy kisgyerek járni tanul, minduntalan “hibázik”, rosszul rakja a lábát, elveszti az egyensúlyát, rosszul méri föl a helyzetet és folyton elesik. De ezért a szülők nem leszidják, hanem megpróbálják rávezetni a gyereket a helyes útra. Megpróbálják elérni, hogy a gyerek tanuljon a “hibáiból” és újabb és újabb oldalról közelítse meg a “problémát”. Szerintem az iskolákban ugyanígy kéne működnie a tanulásnak.

Arról nem is beszélve, hogy ha majd elkerülsz egy munkahelyre és nem betanított munkás leszel, hanem kreatívan kell kitalálnod, elvégezned feladatokat, akkor bizony szintén sokat fogsz hibázni. Sőt! Kell is hogy hibázz, hogy egyre jobbá és jobbá válhass.

A hiba a tanulási folyamat elengedhetetlen része! 

 

Bizony, ha sikerről beszélünk – akár iskolai, akár az élet bármelyik területén – sok-sok buktató, nehézség, hiba és újrakezdés vár az emberre. Olyan nincs, hogy valaki kimagasló sikereket ér el anélkül, hogy hibázna. Csak akkor lehetnek valakinek zseniális, újszerű, innovatív gondolatai, ha mer hibázni.

Csakhogy az iskola nem hajlandó elfogadni és pozitívan tekinteni a hibára. És sajnos a kreatív gondolkodást sem veszi jó néven.

Az a baj, hogy az iskola 12 éven át próbál meg szürke kockát faragni belőled, a munkahelyeden viszont akkor lehetsz igazán sikeres, ha színes sokszög vagy.

 

hiba

 

Persze most jogosan merül fel benned a kérdés, hogy akkor most mi a teendő. Mondd a tanárod szemébe, ha rosszul felelsz, hogy a hiba szükséges ahhoz, hogy sikeres legyél?! Először is ez az egész hiba dolog nem ment fel az alól, hogy minden tőled telhetőt megtegyél, hogy megtanulj valamit. Ez nem egy joker kifogás, amit mindig ki lehet játszani. Másodszor, nagyon sok a konzervatív, régies gondolkodású tanár, akinek nemhogy egy diák, de a kollégái sem tudják megváltoztatni a gondolkodásmódját. Sokan sajnos nem nyitottak a rugalmas gondolkodásra.

Tehát akkor mit tehetsz?

 

  • Mindig lebegjen a szemed előtt, hogy a hiba az nem rossz, az csak egy jelzőfény, hogy miben kell még fejlődnöd!
  • Ezt nem kell mindenkinek az orrára kötnöd, ha elég okos vagy tudod, mikor kell csöndben maradnod. Az a lényeg, hogy te tudd.
  • Tegyél is meg mindent, hogy a hibáid által fejlődhess! Ne szégyelld magad, ne söpörd a szőnyeg alá a problémát, hanem igenis vállald föl, hogy hibáztál és tanulj belőle. Így legközelebb nem követed el ugyanazt a hibát, azaz egyre jobb és jobb leszel. Tipikus példája ennek, hogy a kiosztott dolgozatokban csak átfutod a piros javításokat de nem szentelsz elég időt annak, hogy valóban tanulj belőlük. Extra jó pont: a tanáraid is nagyon fogják értékelni, ha azt látják, jobb akarsz lenni.
  • Ha nincs tétje a dolognak, azaz nem kapsz érte jegyet, légy bátor és merj kockáztatni, hibázni! Nem dől össze a világ, meglátod.
  • Ne hagyd, hogy az iskola teljesen kiölje belőled a “bevállalós” gondolkodásmódot! Találj valami olyan hobbit, tanulnivalót, aminek nincs köze az iskolához, és azt úgy tanuld, hogy nem félsz a hibáktól, sőt, fejlődsz általuk. Egy nagyon egyszerű példa: tanulj meg jól fotózni. Miután elolvasol az interneten néhány leírást, hogy hogyan kell fényképezni, próbálgass! Sok-sok hibát fogsz elkövetni, de idővel megtapasztalod, melyik beállítás mikor működik. Ez az, amit soha nem fogsz elfelejteni, és közben egyre profibbá válasz. De persze a fotózás helyett választhatsz bármi mást, amit megtanulnál.
  • Nyelvtanulásnál kulcsfontosságú, hogy ne félj a hibáktól és merj megszólalni, beszélni. A való életben egy hibás mondattal is megérteted magad egy külföldivel, nem fog haragudni rád, hogy rossz nyelvtani szerkezetet használtál.
  • Ne add föl! Ha hibázol valamiben, sőt, akár ha sokat is hibázol, ne add fel, ne mondd azt, hogy neked ez nem megy és kész, hanem próbáld meg újra és újra. Más szemszögből. Más módszerekkel. A világ legsikeresebb emberei sokkal többet hibáztak életükben, mint a középszerűek.
  • Hidd el magadról, hogy eléred a célodat, bármit megtanulhatsz, akármilyen hiba is akadályoz ebben. Az agyad egy hihetetlen érzékeny eszköz: amit sokszor mondogatsz neki (pláne mély meggyőződéssel) azt el is hiszi.

Ne feledd: a hiba csak egy jelzőfény, ami megmutatja, miben kell még fejlődnöd!

Ez is érdekelhet

A figyelem megerősítése

A figyelem megerősítése

Ülsz a könyv fölött és már ötödször olvasod azt, ami előtted van, de nem fogod fel az értelmét. Mindannyian ismerjük ezt az érzést. Gyerek, felnőtt egyaránt. Ez egy teljesen természetes jelenség, nincs is vele semmi gond. Egészen addig, amíg nem ez lesz a rendszeres...