május 1, 2023

Megosztásra érdemes ötletek. Ez a TED alcíme. És valóban, ha léteznek ma a világban érdekes, elgondolkodtató, építő és megosztásra érdemes ötletek, azok ott vannak a TED-en. Kukkants be hozzájuk, de vigyázat, erősen addiktív a hely! Ha elkezded nézni a videóikat, nehezen fogod tudni abbahagyni. De hogy mi is pontosan a TED? Arról szól ez a cikk. Kattints a folytatáshoz!

A TED előadások gyűjteménye. De nem akármilyen előadásoké ám! Eredetileg a technológia, a szórakoztatás és a dizájn műfajában készítettek előadásokat kis létszámú közösségnek, amelyeket videóra vettek és kitették a netre (innen származik a TED rövidíése is: Technology, Entertainment and Design). A sztori 1984-ben kezdődött Amerikában, azóta pedig sok ezer előadást töltöttek már fel a TED honlapjára az elképzelhető legszínesebb témákról. Sok a pszichológiai témájú előadás, de abszolút az átlagemberre szabva. Az egyik személyes kedvencem  az a videó, ahol egy agykutató nő arról mesél, milyen volt, amikor agyvérzést kapott és mindezt szakmabeliként “belülről” végigélte. (Itt a videója, akit érdekel.) De a pszichológián túl rengeteg más témáról is szó esik a technológiai újításoktól kezdve az űrhajós élményeken keresztül a klímaváltozáson át a társas kapcsolatokig mindenről. Úgy értem, tényleg mindenről. Kizárt dolog, hogy valaki ne találjon olyan témát, ami érdekelné.

A TED alapvető célja, hogy új ötleteket, érdekes, megosztásra érdemes gondolkodásmódokat terjesszen, lehetőséget adjon az embereknek a világ minden táján arra, hogy szórakozva tanuljanak, megismerjenek új dolgokat és mesélhessenek másoknak arról, amiben ők kiemelkedőek. Merthogy az első kaliforniai előadássorozat után rengeteg ország rendezett és rendez a mai napig is TED konferenciákat, ahol az előadásokat felveszik és feltöltik a TED oldalára. Magyarországon is létezik TED, a honlapján rengeteg hasznos és érdekes infóval és videóval. 

Maguk a videók mindig rövidek, maximum 18-20 percesek, de vannak, amik ennél jóval rövidebbek. Be lehet állítani, hogy az ember milyen nyelvű feliratot kér hozzá, így nyelvi akadályok sincsenek.

És hogy mindez miért jó neked?

Mert a TED előadások baromi érdekesek és rengeteget lehet tanulni belőlük!

Azoknak a diákoknak, akik nem szeretnek egy tantárgyat azt szoktam javasolni, hogy keressenek rá a TED oldalán egy-két témába vágó videóra és nézzék meg. Olyan érdekesek és színesek az előadások, hogy nagy valószínűséggel még egy utált tárgynak is megmutatkozik egy olyan oldala, ami felkelti az ember érdeklődését.

“Jé, hát ez is történelem/matek/földrajz, stb?! Nem csak a sulis unalmas órák? Jé, így is lehet erről beszélni, nem csak úgy, ahogy XY az utált tanárom?!” Igen, így is lehet. Sőt, így kéne! De nem érdemes azon keseregni, hogy nem így megy az iskolában az oktatás, inkább örülj annak, hogy az internetnek hála ez is a rendelkezésedre áll.

Az is aki nyelvet tanul, rengeteget tud ezekből a videókból tanulni. Napi egy videó pár hétig, és a hallott szövegértési készséged ugrásszerűen megnő. És az egészet úgy éred el, hogy közben izgalmas, téged érdeklő témákról hallgatsz szöveget.

Persze a TED-nek saját YouTube csatornája is van, ahol nem előadásokat, hanem rövid, pár perces animált videókat láthatsz. Az alap koncepció ugyanaz: érdekesen és közérthetően próbál meg tanítani, vagy legalábbis megosztásra érdemes témákról mesélni. (Itt, a Minden Megtanulható oldalán is sok ilyen linkelt videót találsz.)

Szeretnék egy pár TED előadást kigyűjteni nektek ide bemutatóként, ami nagyon nehéz, egyrészt mert annyira sok jó videójuk van másrészt meg mert nem tudom, téged személy szerint mi érdekel. Ezért az alábbi lista erősen szubjektív, az én néhány kedvencemet tartalmazza. De melegen ajánlom, látogass el a TED oldalára és keress kedvedre való előadást, olyat, ami téged érdekel.

Még egy hasznos infó: Itt található a TED Facebook oldala, a Twitter oldala, a Google+a Pinterest és az Instagram oldala. Akármelyiket is használod, érdemes ott követned őket.

És akkor most lássunk néhány példát. (A videókat a YouTube-ról vágtam be ide, de a TED eredeti oldalán a magyar nyelvű feliratok is beállíthatóak.)

 

Azt hiszem az egész TED legnézettebb előadása Sir Ken Robinson-é, aki arról beszél, az iskola hogyan öli meg a kreativitást 🙂

 

 

Chris Hadfield veterán űrhajós előadása -többek közt arról-, hogy mi történt vele, amikor egy űrséta alkalmával ideiglenesen megvakult.

 

Hogyan alakítja a testbeszéd az életünket. Egyébként ezt a videót vizsgára készülőknek nagyon érdemes megnézni.

 

Egy illuzionista arról mesél, hogyan tudta 17 percig visszatartani a lélegzetét.

 

Benjamin Zander egy különösen magával ragadó és humoros személyiség, érdemes őt nézni, hallgatni. Ebben az előadásában a zenéről mesél.

 

 

Ez a 17 éves srác pedig arról beszél, hogyan épített otthon, a garázsban egy atomfúziós reaktort.

 

A sort még a végtelenségig lehetne folytatni, de inkább járjatok magatok utána olyan videóknak, ami a ti érdeklődési körötökbe esik.

Ez is érdekelhet

A figyelem megerősítése

A figyelem megerősítése

Ülsz a könyv fölött és már ötödször olvasod azt, ami előtted van, de nem fogod fel az értelmét. Mindannyian ismerjük ezt az érzést. Gyerek, felnőtt egyaránt. Ez egy teljesen természetes jelenség, nincs is vele semmi gond. Egészen addig, amíg nem ez lesz a rendszeres...