május 1, 2023

A nyelvtanulás egyik legfontosabb része a szótanulás. A szavak olyanok, mint egy házban a téglák: alapvető fontosságú, csak belőlük lehet házat építeni. Minél több és biztosabb a tégla, annál stabilabb a ház. Nézzük hát, hogyan lehet a leghatékonyabban szavakat tanulni.

Először is, van a klasszikus szótanulási módszer, amikor a szótárfüzeted bal oldalára kiírod az idegen szót, a jobb oldalra meg a magyar jelentést: top = teteje vminek, floor = padló, stb. Aztán a suliban a számonkérés is így megy, vagy az egyes szavakat kérdezi a tanár, vagy írásban szódolgozat, ahol fel van sorolva tíz-húsz szó és mellé kell írni a magyar párját. No, ez a lehető legrosszabb szótanulási módszer. 

Felejtsd el. De nagyon gyorsan.

Miért?

Mert így a szavakat teljesen elszigetelve tanulod meg, ahogyan a való életben soha nem fordulnak elő. Soha nincs olyan, hogy azt mondod top. Az biztos, hogy ez valamilyen kifejezésben, mondatban fog szerepelni.

Aztán azért, mert egy szónak kismillió jelentése lehet a szövegkörnyezettől függően. A top nem csak azt jelenti, hogy a teteje valaminek, de azt is, hogy fedő, vezér, búgócsiga, árbockosár, maximális, legfölső, stb. Nagyon nem mindegy, melyik értelmét hol használjuk…

Továbbá azért sem jó ez a módszer, mert így borzasztó sok időbe telik összeraknod egy épkézláb mondatot, hiszen minden egyes szónál meg kell állnod gondolkozni. (Hogy is mondják? Melyik jelentése is kell most? Mi is a vonzata? top of, vagy on the top vagy at the top?) Illetve ugyan emiatt nagyon nehéz lesz megértened az idegen nyelvű beszédet, mert mire beazonosítasz egy szót addigra három másik mondat elhangzik.

Végül pedig azért nem jó, mert így az idegen szóhoz a magyar szó fog társulni, nem a jelentés. Pedig a cél az lenne, hogy ha elhangzik a das Wasser szó,  akkor a víz képe jelenjen meg a fejedben (egy pohár vagy egy kád víz) és ne a magyar víz szóé.  Így olvasni el egy könyvet maga a kínszenvedés. És boooorzasztó hosszú ideig tartana.

nyelvtanulás

 

Oké, szóval, ha ez nem jó módszer, akkor hogy tanulj?

Mindig, mindig, mindig teljes kifejezéseket tanulj meg!

Tehát ha szeretnéd a top szót megtanulni, akkor azt írd ki a füzetedbe, hogy

top floor = legfelső emelet

top view = felülnézet

top secret = szigorúan titkos 

at the top of the page = a lap tetején

Sőt! Minél összetettebb egy kifejezés, akár egy rövidke mondat is lehet belőle, annál gördülékenyebb lesz a beszéded. Tehát még jobb, ha azt tanulod meg: There was a vase on top of the bookcase.

Olyan ez, mintha nem is téglákat gyűjtenél a házad építéséhez, hanem kész paneleket, amelyekkel sokkal gyorsabban és simábban épül föl a ház.

Minél inkább saját élményekből merítesz egy szóösszetétel vagy egy rövidke mondat megalkotásánál, annál könnyebben megjegyzed a kifejezést. Minél meghökkentőbb, viccesebb, látványosabb, érzelmileg hozzád közel állóbb egy kifejezés, annál jobban megragad.

De ha esetleg úgy érzed, még nem vagy olyan szinten, hogy magad tudj összerakni ilyen paneleket, vagy félsz, hogy hibásan tanulnál meg valamit (amit aztán nagyon nehéz visszavarázsolni helyessé), használd az Oxford Dictionary Collocation szótárát. Itt csak beírod az adott szót, és rengeteg kifejezést ad ki rá, ami valóban használatos az angol nyelvben.

szótanulás

 

Extrák

Ha a tanulás során előfordul egy szó, amit még nem ismersz, akkor azt így, a fentiek szerint írd ki a szótáradba. Aztán érdemes hozzá rögtön megtanulni az ellentétét is, mert így az agyadnak van mihez kötnie a jelentést, és rögtön két legyet ütsz egy csapásra. (left-right, qualify-disqualify, stb.)

Ugyanígy érdemes több formáját is megtanulnod egy szónak: true, truth, truthful, to tell the truth. Így ugyanazt a “ragasztót” egyszerre több szóhoz is fel tudod használni.

Persze, a kiejtés megtanulása ugyanilyen fontos, hiszen ha nem tudod, hogyan kell kiejteni a szót 1. mondani sem tudod 2. megérteni sem fogod. (Ismerős az, hogy ha leírva látsz egy szöveget, amit előtte csak hallgattál sokkal többet értesz belőle?) Főleg az olyan nyelveknél fontos ez, mint az angol, ami nem úgy ejti ki a szavakat, ahogyan leírja. Ha megbízható hangos szótárra van szükséged itt vagy itt találhatsz.

Az is nagyon fontos, hogy az új szavakat aktívan használd. Ne a szódolgozatra tudd őket, hanem húzd be őket a mindennapi kommunikációdba, hiszen csak így lesz a szókincsed aktív része. Lehet, hogy az elején furcsa lesz, vagy nehéz, sőt, még az is lehet, hogy hibázni fogsz, de minél többet használsz egy szót, annál inkább válik természetessé, könnyűvé a használata.

 

Telefonos applikációk szótanuláshoz

Sokszor írtam már, hogy a technikai vívmányokat nagyon jól és hatékonyan föl lehet használni a tanuláshoz is. Az ANKI tökéletes példája ennek. Az ANKI olyan, mint egy személyre szabott, online szókártya adatbázis. Olyan, mintha egy kártya egyik felére az idegen nyelvű kifejezést írnád föl, a másik felére meg a magyart, csakhogy az egész digitális és elfér a telefonodon. Megtetézve azzal a szuper dologgal, hogy pont akkor ismételteti a kártyákat, mielőtt az agyad egy hátsó zugába tolnád őket. Olyan algoritmussal van megírva a program, hogy a legjobb ritmusban ismételtet. Napi tíz perc ANKI-zással gyönyörűen lehet bővíteni a szókincsedet. Tíz perced meg csak akad kettesben a telefonoddal? (Innen tölthető le az androidos verzió és innen az IOS-es)

 

Rejtett szótanulás

Van egy csomó olyan alkalom, amikor sok-sok új szót tanulsz, de nem direkt, ráfókuszáltan “csak” úgy szűrődnek be a tudatodba. Ilyen az, amikor olvasol, zenét hallgatsz, tévét, híreket, filmet nézel. Ilyenkor is rengeteg kifejezést lehet megtanulni, mert a szövegkörnyezet segít, az alapján ki tudod következtetni a jelentést. Ez az, amikor aztán úgy tudsz egy szót vagy kifejezést, hogy fogalmad sincs, hol tanultad. Egyszerűen csak úgy hangzik jól. (Ha jobban belegondolsz, az anyanyelvedet így tanultad meg. Egyetlen szótárfüzet, vagy órákig tartó szómagolás nélkül tökéletesen megtanultál egy nyelvet.) Ne becsüld hát alá ezeknek a tevékenységeknek a szerepét.

 

Ha tehát azt szeretnéd, hogy gördülékenyebb és helyesebb legyen a beszéded, könnyebben érts meg másokat, élvezetesebb legyen az olvasás és egyre magabiztosabbnak érezd magad a nyelvvel kapcsolatban, figyelj arra, hogyan tanulod a szavakat. Vizsgáld meg, eddig hogy tanultál, és változtass, ha kell. Csak a javadra fog válni!

 

Ez is érdekelhet

A szótanulás titka (tényleg elárulom, mi az!)

A szótanulás titka (tényleg elárulom, mi az!)

A legtöbb diák, aki idegen nyelvet tanul előbb utóbb találkozik azzal a problémával, hogy úgy érzi nem tudja olyan jól kifejezni magát az adott nyelven, ahogy szeretné. Nyilván az anyanyelvünkön tudjuk a legjobban elmondani azt, ami a fejünkben van, de folyamatosan,...